* Αήττητη η Πόρτο στα 19 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (16-3-0)!

* Over 3.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους ντέρμπι.

* Στον 1ο γύρο (12/11): Μποαβίστα – Πόρτο 1-4

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Φαμαλικάο. Ο Μαρκάνο άνοιξε το σκορ για την Πόρτο στο 16’, ο Πενέτρα ισοφάρισε για τη Φαμαλικάο στο 36’ και ο Μαρτίνεθ στο 63’ χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Με το ένα πόδι στον 33ο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας της είναι από την Τετάρτη η Πόρτο, με στόχο να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο απέναντι στην Μπράγκα.

Προηγήθηκε με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ και στην συνέχεια προβληματίστηκε από τη Φαμαλικάο, η οποία προειδοποίησε πριν ισοφαρίσει απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Έριξε το τέμπο του αγώνα στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κονσεϊσάο και στη μοναδική αξιόλογη φάση μετά την ανάπαυλα βρήκε το γκολ που την έκανε ακόμη μεγαλύτερο φαβορί για την ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, το προηγούμενο Σάββατο έκανε 4η διαδοχική νίκη στην έδρα της Πάσος Φερέιρα, όπου δεν έπεισε για ένα ημίχρονο στο 11 εναντίον 11, αλλά κυριάρχησε στο δεύτερο με παίκτη παραπάνω.

“Είμαστε σε καλό μομέντουμ απ’ όλες τις πλευρές. Σε νοοτροπία, σε αγωνιστικότητα, σε εγρήγορση και κοιτάμε μπροστά.” δήλωσε ερωτηθείς για τις μέτριες τελευταίες εμφανίσεις ο κόουτς Κονσεϊσάο που συμπληρώνει 200 παιχνίδια στη Liga Portugal.

Μοναδική απουσία για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ζοάο Μάριο (δεξί μπακ).

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Ρίο Άβε. Ο Ενζί (9’) άνοιξε το σκορ για την Μποαβίστα, ο Λουρένσο (12’) έκανε το 2-0. Ο Ερνάνι (15’) μείωσε για την Ρίο Άβε, αλλά ο Μάνγκας έκανε το 3-1 στο 35’. Η Ρίο Άβε έμεινε με 10 παίκτες στο 62’, αλλά στο 85’ ο Μποάτενγκ μείωσε για το τελικό σκορ.

Σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ οι “σκακιστές”, το προηγούμενο Σάββατο έκαναν δεύτερη σερί νίκη στο “Ντο Μπέσα” και αύξησαν την αυτοπεποίθησή τους πριν το τοπικό ντέρμπι, στο οποίο έχουν μόνιμα ρόλο κομπάρσου τα τελευταία χρόνια.

Μπήκε ορεξάτη η Μποαβίστα στο ματς με την Ρίο Άβε και σε γρήγορες επιθετικές μεταβάσεις σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο. Είχε μεγαλύτερη ένταση, θέληση στο παιχνίδι της, δεν προβληματίστηκε στην γρήγορη μείωση του σκορ και είχε τον έλεγχο του ρυθμού για 85 λεπτά. Ένα τυχερό γκολ των φιλοξενούμενων από το πουθενά την άγχωσε και λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να ισοφαριστεί από τους 10 αντιπάλους.

“Πρέπει να κρατήσουμε την καλή τελευταία εμφάνιση και να δώσουμε μία δυνατή απάντηση στο ντέρμπι.” δήλωσε ο κόουτς Πετίτ.

Προέρχονται από τραυματισμό οι Γκορέ (εξτρέμ) και Ονιεμαέτσι (αρ. μπακ), αλλά συμμετείχαν στη χθεσινή προπόνηση και έχουν πιθανότητες να αγωνιστούν.