*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Πόρτο 0-3

*Η Πόρτο προκρίνεται αν κερδίσει. Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, θέλει ίδιο αποτέλεσμα με τη Λειψία (υπερτερεί στην ισοβαθμία). Σίγουρα τέταρτη και αποκλεισμένη η Μονακό.

*Καλή η εντός έδρας προϊστορία της Πόρτο κόντρα σε ομάδες της Γαλλίας, μετράει ρεκόρ 8-2-1, έχασε μια και μοναδική φορά το 1971!

*Χωρίς νίκη η Μονακό επί πορτογαλικού εδάφους, μετράει ρεκόρ 0-1-2.

*8/11 εντός έδρας νίκες μετράει η Πόρτο σε όλες τις διοργανώσεις, στα 6/11 ματς δε δέχτηκε γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΠΟΡΤΟ

Ένα αποτέλεσμα υπάρχει σήμερα για την Πόρτο και αυτό είναι η νίκη. Οι Πορτογάλοι χρειάζονται το «τρίποντο» για να τερματίσουν σίγουρα δεύτεροι και να μην ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου ανάμεσα σε Λειψία και Μπεσίκτας. Αν κερδίσουν, τίποτα άλλο δε θα έχει σημασία για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έρχονται απ’ το εκτός έδρας 1-1 με την Μπεσίκτας, σ’ ένα ματς όπου υπέφεραν στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσαν να έχουν χάσει, αλλά κράτησαν την πολύτιμη ισοπαλία. Ήταν η πρώτη από μια σειρά τριών διαδοχικών ισοπαλιών, καθώς ακολούθησαν το εκτός έδρας 0-0 με την Ντεπορτίβο Αβές και το εντός έδρας 0-0 στο ντέρμπι με την Μπενφίκα την Παρασκευή.

Έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κονσεϊσάο, πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο, έβγαλε φάσεις, είδε να της ακυρώνεται ένα κανονικό γκολ, δικαιούταν να κερδίσει. Μετά από 13 αγωνιστικές μετρά 33 βαθμούς με 10 νίκες και 3 ισοπαλίες, με συντελεστή τερμάτων 31-5 και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Επιπλέον διατηρεί την καλύτερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. «Θα δείτε μια ομάδα με πίστη και πάθος, που θα προσεγγίσει το ματς σαν τελικό. Έχουμε την ευκαιρία να βρεθούμε στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης και δε θα την αφήσουμε να πάει χαμένη. Κανείς δεν πίστευε ότι θα φτάσουμε μέχρι εδώ μετά την ήττα απ’ την Μπεσίκτας στην πρώτη αγωνιστική», επεσήμανε ο Κονσεϊσάο. Επιστρέφει ο Κορόνα (Μέσος, 11, 2), πάει για βασικός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 για την Πόρτο κόντρα στην Μπενφίκα.

Στατιστικό: Από 4/5 Under 2.5 έρχεται η Πόρτο ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Goalbet).

Το Πόρτο – Μονακό παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΟΝΑΚΟ

Αποχαιρετά την Ευρώπη απόψε η Μονακό, που απογοήτευσε πλήρως στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Ξεκίνησε με την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Λειψία (1-1), οι δύο σερί εντός έδρας ήττες από Πόρτο (0-3) και Μπεσίκτας (1-2) την έθεσαν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης, η επίσης εντός έδρας συντριβή απ’ τη Λειψία (1-4) ήρθε να πιστοποιήσει τη μετριότητα της. «Έτρεχε» τετράδα αγώνων χωρίς νίκη, ερχόταν από τρεις σερί ήττες, ωστόσο το Σάββατο κατάφερε μετά κόπων και βασάνων να επιστρέψει στις επιτυχίες με το εντός έδρας ισχνό 1-0 επί της Ανζέ.

Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ με τον Φαλκάο στο 2’, στη συνέχεια είχε φάσεις για να «κλειδώσει» το ματς. Περιέργως φοβική και διστακτική στο δεύτερο ημίχρονο, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απ’ τη μαχητική Ανζέ και κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις. Πρώτο «τρίποντο» μετά από τρεις αγωνιστικές για τη Μονακό, που ανέβηκε στους 32 πόντους, πλέον είναι στο -9 απ’ την πρωτοπόρο Παρί, ισόβαθμη με Λυών και Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση, στο +5 απ’ τη Ναντ. «Είμαστε επαγγελματίες και θα παίξουμε για να κερδίσουμε. Θα κάνουμε πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς θέλουμε να δώσουμε ευκαιρία σε κάποιους νεαρούς να πάρουν εμπειρία απ’ το Τσάμπιονς Λιγκ», εξήγησε ο κόουτς Ζαρντίμ. Επιστρέφει ο Μεϊτέ (Μέσος, 2,0), αρκετές οι απουσίες για ακόμη μια φορά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 για τη Μονακό κόντρα στην Ανζέ.

Στατιστικό: Από 6/8 Under 2.5 έρχεται η Μονακό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.