*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Τελευταία αναμέτρηση τους σε διεθνή διοργάνωση, ήταν το 2003 στο Σούπερ Καπ Ευρώπης. Η Μίλαν επικράτησε 1-0.

*Τα 7/8 ματς της Μίλαν στην Πορτογαλία για όλες τις διοργανώσεις έληξαν ισόπαλα!

*Η Πόρτο δεν έχει χάσει ποτέ τρία σερί εντός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έρχεται από δύο σερί ήττες, από Τσέλσι (0-2) και Λίβερπουλ (1-5).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επέστρεψε από τη διακοπή με εμφατικό τρόπο, έκανε… περίπατο στην έδρα της αδύναμης Σιντρένσε για το Κύπελλο Πορτογαλίας. Όλη η δουλειά έγινε ήδη από το πρώτο 45λεπτο, βρήκε δίχτυα δύο φορές με τον Σέρζιο Ολιβέιρα και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κονσεϊσάο προχώρησε σε αλλαγές, ωστόσο το επίπεδο απόδοσης της ομάδας του δεν μειώθηκε, συνέχισε να είναι αποτελεσματική, έβαλε άλλα τρία γκολ, ο αντίπαλος δεν είχε το επίπεδο να απειλήσει σοβαρά.

Είχε προηγηθεί το ζόρικο εντός έδρας 2-1 επί της Πάσος Φερέιρα για το πρωτάθλημα πριν τη διακοπή για το πρωτάθλημα, ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη. Έχει ρεκόρ 4-1-0 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 20 πόντους είναι δεύτερη, στο -1 απ’ την Μπενφίκα. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η Πόρτο πήρε εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης στην πρεμιέρα, όμως υπέστη πολύ “βαριά” εντός έδρας ήττα στη δεύτερη αγωνιστική απ’ τη Λίβερπουλ (1-5).

“Η Μίλαν είναι μια ισχυρή ομάδα, δεν έχει χάσει ακόμα στο πρωτάθλημα, έχει παίξει με Γιουβέντους, Λάτσιο, Αταλάντα. Δεν ξέρω αν θα παίξει ή όχι ο Ιμπραϊμοβιτς, αυτό που ξέρω είναι ότι αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που δεν είναι μόνο ενός παίκτη. Πλησιάζοντας στο τέλος, το να παίζεις παιχνίδια που κρίνουν ποιος προκρίνεται, είναι σίγουρα ακόμα πιο σημαντικά”, είπε ο κόουτς Κονσεϊσάο. Μοναδικό πρόβλημα ο στόπερ Μπαμπού, ο οποίος είναι αμφίβολος, ακόμη κι αν προλάβει δύσκολα θα παίξει απ’ την αρχή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 5-0 επί της Σιντρένσε για το Κύπελλο. Στο 0-2 το ημίχρονο με δύο γκολ του Σέρζιο Ολιβέιρα, ακολούθησαν άλλα τρία γκολ από Εβανίλσον (2) και Τόνι Μαρτίνες στο δεύτερο μέρος.

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/8 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima.gr).

*7/11 2-3 Goal σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Η Πόρτο κράτησε το μηδέν στα 6/7 τελευταία ματς για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (4-2-1).

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ζορίστηκε πάρα πολύ στην επιστροφή της στη δράση, είδε τη Βερόνα να της προκαλεί πολλά προβλήματα εντός έδρας. Αφελής στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ στο 7’ και αναζητούσε τα πατήματα της, το 0-2 στο 24’ ήρθε με πέναλτι. Έτρεχε και δεν έφτανε στη συνέχεια, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο έκανε τρομερή επιστροφή στο παιχνίδι, έβγαλε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη! Για να συμβεί αυτό έπρεπε να βάλει το χεράκι της και η Βερόνα, καθώς το καθοριστικό γκολ που ολοκλήρωσε την ανατροπή ήρθε με απίστευτο αυτογκόλ του Γκίντερ.

Είναι απ’ τις νίκες που δείχνουν το μέταλλο μιας ομάδας, ωστόσο η εικόνα του πρώτου μέρους σίγουρα προκαλεί ανησυχία. Ήταν το τέταρτο σερί “τρίποντο” για τους “ροσονέρι” στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, είχαν προηγηθεί εκείνα με Αταλάντα (3-2 εκτός έδρας), Σπέτσια (2-1 εκτός έδρας) και Βενέτσια (2-0 εντός). Τα πηγαίνει περίφημα στο πρωτάθλημα, μετρά 22 πόντους έπειτα από οκτώ αγωνιστικές, μοναδική απώλεια ήταν το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γιουβέντους, είναι στο -2 απ’ την κορυφή.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα 3-2 απ’ τη Λίβερπουλ, παρότι προηγήθηκε 2-1 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, ενώ τη δεύτερη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας απ’ την Ατλέτικο Μαδρίτης. Προηγήθηκε και κόντρα στους Μαδριλένους, όμως η αποβολή του Κεσί στο 29’ άλλαξε πλήρως τα δεδομένα. Νέα απώλεια ο επιθετικός Ρέμπιτς, εκτός και ο Μπραχίμ Ντίαθ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Βερόνα. Το 0-1 ο Καπράρι στο 7’, ο Μπαράκ με πέναλτι το 0-2 στο 24’. Η Μίλαν μείωσε με τον Ζιρού στο 59’, έκανε το 2-2 με πέναλτι του Κεσί στο 76’ και έφτασε στην ανατροπή δύο λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Γκίντερ.