* Τελικός του Κυπέλλου Πορτογαλίας που θα διεξαχθεί στο «Nacional» (χωρητικότητας 37.593) του Οέιρας, που βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή της Λισαβόνας. Αν δεν υπάρξει νικητής μετά το τέλος των 90’ ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

* Η Πόρτο επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

* Η Μπράγκα δέχθηκε γκολ στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Πόρτο για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

ΠΟΡΤΟ

Την ευκαιρία να επιστρέψει στην κατάκτηση ενός τίτλου μετά από δύο χρόνια έχει σήμερα η Πόρτο, η οποία αντιμετωπίζει την Μπράγκα (0-0 εντός έδρας, ήττα με 3-1 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα) στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Η τελευταία φορά που οι «δράκοι» πανηγύρισαν έναν τίτλο ήταν τη σεζόν 2013/14 όταν επικράτησαν της Γκιμαράες με 3-0 στον τελικό του Σούπερ Καπ Πορτογαλίας. Το συγκρότημα του Ζοσέ Πεσέιρο επιστρέφει στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας μετά από πέντε χρόνια. Τη σεζόν 2010/11 είχε επικρατήσει με 6-2 της Γκιμαράες, κατακτώντας παράλληλα το 20ο σχετικό τρόπαιο στην ιστορία του.

Εξαιρετικά κακή χαρακτηρίζεται η φετινή πορεία της Πόρτο στο πρωτάθλημα, καθώς δεν κατάφερε να διεκδικήσει τον τίτλο από τις Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 73 βαθμούς (23 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες, επτά ήττες/ 67-30 τα γκολ). Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για την ίδια διοργάνωση επικράτησε των Ρίο Άβε (3-1 εκτός έδρας) και Μποαβίστα (4-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντανίλο Περέιρα στο 11’. Στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι, σκοράροντας άλλες τρεις φορές με τους Λαγιούν (56’), Μπραχίμι (85’ πεν) και Αντρέ Σίλβα (88’). Τα δημοσιεύματα που κυκλοφορούν εδώ και καιρό, τα οποία αναφέρουν πως θα αποχωρήσει από το σύλλογο με προορισμό το αμερικάνικο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, διέψευσε κατηγορηματικά ο Κασίγιας (ΤΕ) ο οποίος δήλωσε πως θέλει να σεβαστεί το συμβόλαιο συνεργασίας του με την Πόρτο.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Πόρτο στην έδρα της επικρατώντας με 4-0 της Μποαβίστα, στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πόρτο διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΡΑΓΚΑ

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και έκτη συνολικά στην ιστορία της η Μπράγκα δίνει το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Πέρσι δεν κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη κατάκτηση του σχετικού τροπαίου καθώς ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-2 η κανονική διάρκεια και η παράταση). Αξίζει να σημειώσουμε πως η Μπράγκα είχε προηγηθεί με 2-0, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μόλις μία φορά κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος. Πιο συγκεκριμένα τη σεζόν 1965/66 όταν είχε επικρατήσει της Σετούμπαλ με 1-0.

Το συγκρότημα του Πάουλο Φονσέκα τερμάτισε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα, συγκεντρώνοντας συνολικά 73 βαθμούς. Πιο συγκεκριμένα σημείωσε 16 νίκες, δέκα ισοπαλίες και οχτώ ήττες, σκοράροντας 54 γκολ ενώ δέχθηκε 35. Χωρίς νίκη παρέμεινε στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε στην εν λόγω διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Γκουτιέρεζ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Άργκους. Στο 32’ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον Σλιμανί. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε εννέα λεπτά, ο Ρουίζ σκόραρε δύο φορές (71’, 80’) διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα. «Η Πόρτο είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, ωστόσο εμείς μπορούμε να ονειρευόμαστε. Θέλουμε να δώσουμε χαρά στους οπαδούς μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπράγκα.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε η Μπράγκα από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπράγκα παραμένει αήττητη στα 13 τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Πορτογαλίας.