Τελικός πρωταθλήματος

*Μονός αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στην έδρα του Πόρτλαντ, που φιλοξενεί για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τελικό του πρωταθλήματος.

*Πολυνίκης του θεσμού η Λος Άντζελες Γκάλαξι με 5 κατακτήσεις.

*Παρθενική εμφάνιση στον τελικό για τη Νιού Γιόρκ Σίτι.

*3η συμμετοχή στον τελικό για το Πόρτλαντ, που κατέκτησε το πρωτάθλημα το 2015.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΑΙΜΠΕΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Σολτ Λέικ, στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας, για να πάρει την πρόκριση στο σημερινό τελικό. Προηγήθηκε πολύ νωρίς (1-0 στο 5′), γεγονός που άλλαξε όλη την εξέλιξη του παιχνιδιού. Το Σολτ Λέικ πίεζε για την ισοφάριση, με τους γηπεδούχους να το περιμένουν και να φεύγουν στις αντεπιθέσεις για το 2ο γκολ, που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη. Έτσι και έγινε, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης και το Πόρτλαντ να παίρνει την πρόκριση για τον 3ο τελικό της ιστορίας του.

Ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη του και η 4η χωρίς να δεχτεί γκολ. Μετράει 7 νίκες στα τελευταία 10 παιχνίδια του, ενώ έχει σκοράρει στα τελευταία 14 ματς που έχει δώσει στο γήπεδο του. Έφτασε εδώ αποκλείοντας κατά σειρά τη Μινεσότα (3-1), το Κολοράντο (0-1)και το Σολτ Λέικ (2-0).

Τις υπηρεσίες των Ατινέλα (5 συμμ.), Τζομ (1 συμμ.), Γουίλιαμσον (14 συμμ./1 γκολ)και Πόλο (2 συμμ./1 γκολ)θα στερηθεί και στη σημερινή αναμέτρηση. Αμφίβολος, αλλά θα βρίσκεται στην αποστολή ο εμβληματικός για το Πόρτλαντ Μπλάνκο (24 συμμ./7 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρεάλ Σολτ Λέικ, στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας.

Πόρτλαντ Τάιμπερς Στατιστικά

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια του. (Δες το στην bwin)

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

*6 συνεχόμενες νίκες.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 1-2 της Φιλαδέλφεια Γιούνιον, στον τελικό της Ανατολικής Περιφέρειας, για να πάρει την πρόκριση στο σημερινό τελικό. Μετά από ένα 1ο ημίχρονο χωρίς γκολ, οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές στο β’ μέρος, με τη Φιλαδέλφεια να κάνει το 1-0 στο 63′, με αυτογκόλ του Κάλενς. Άμεση η απάντηση των “Σίτιζενς”, που ισοφάρισαν σε 1-1 στο 65′. Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Μάγκνο έκανε το 1-2 στο 88′, στέλνοντας την ομάδα του στον 1ο τελικό πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Ήταν το 8ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (5-3-0). Μετράει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 10 παιχνίδια της. Έχει σκοράρει στα 8 από τα τελευταία 10 εκτός έδρας παιχνίδια της. Έφτασε εδώ αποκλείοντας κατά σειρά την Ατλάντα (2-0), τη Νιού Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον (2-3)και τη Φιλαδέλφεια Γιούνιον (1-2).

Μοναδική απουσία ο μακροχρόνια τραυματίας Τίνερχολμ (25 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Φιλαδέλφεια, στον τελικό της Ανατολικής Περιφέρειας.