ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Επιστροφή στην σκληρή πραγματικότητα για το Πόρτλαντ, το οποίο υπέστη βαριά ήττα 4-1 από το Τορόντο εκτός έδρας. Υστέρησε από το ξεκίνημα, καθαρά από θέμα τύχης πήγε με το μηδέν στα αποδυτήρια. Αποδόθηκε δικαιοσύνη στην επανάληψη, έμεινε πίσω στο 58’ (1-0) και στο 76’ βρέθηκε να χάνει 3-0, δέχθηκε και τέταρτο τέρμα στο 87’ της συνάντησης, για να πετύχει απλά το γκολ της τιμής δύο λεπτά αργότερα (4-1 στο 89’).

Επιστροφή στις ήττες μετά από τρεις αγωνιστικές αήττητη (2-1-0), οπισθοχώρησε στην πέμπτη θέση της Δυτικής περιφέρειας με 34 πόντους. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση στη Δύση με 42 γκολ ενεργητικό, ενώ έχει και μία από τις χειρότερες άμυνες με 43 γκολ παθητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες, τα τέσσερα πιο πρόσφατα εξ αυτών των αγώνων συνοδεύτηκαν από Goal/Goal. Εξέτισε ο Μίλερ (Αμυντικός, 19, 1). Στο 50-50 οι Οκούγκο (Μέσος, 8, 0), Άντι (Επιθετικός, 22, 10) και Ρίτζγουελ (Αμυντικός, 10, 2), όλοι τους έχουν ελπίδες να αγωνιστούν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από το Τορόντο.

Στατιστικό: G/G τα δέκα τελευταία παιχνίδια του Πόρτλαντ στο πρωτάθλημα (τα εννιά εξ αυτών συνοδεύτηκαν από Over 2.5). (δες το στην Goalbet)

Το Πόρτλαντ – Νέα Υόρκη παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Από τη δική της πλευρά η Νέα Υόρκη θυμήθηκε ξανά τον καλό εαυτό των τελευταίων αγωνιστικών και επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-1 του Ορλάντο εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο 18’ (0-1), ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 30’ (1-1). Στην επανάληψη είχε τον έλεγχο, έφθασε δίκαια στην ανατροπή στο 60’ της συνάντησης, για να σφραγίσει την επικράτησή της στο 80’ (3-1).

Άμεση επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Νιου Γιορκ Σίτι (3-2), έφθασε τις πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Ανατολικής περιφέρειας με 38 πόντους, στο -3 απ’ το Σικάγο και στο -5 από τη Νιου Γιορκ Σίτι, έχοντας μάλιστα από αμφότερες και παιχνίδι λιγότερο.

Μεσοβδόμαδα έκαμψε στην παράταση το εμπόδιο του μαχητικού Σινσινάτι (2-2 κ.α, 3-2 η παράταση) και πέρασε στον τελικό του Όπεν Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει το Κάνσας. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες και επτά ήττες, στα τέσσερα μάλιστα πιο πρόσφατα παιχνίδια εξ αυτών σκόραρε από δύο γκολ και πάνω. Εξέτισε ο Ζίζο (Μέσος, 17, 0). Παραμένουν στα πιτς οι Ρόγιερ (Μέσος, 22, 10) και Γκρέλα (Μέσος, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη – πρόκριση 3-2 στην παράταση (2-2 κ.α) επί του Σινσινάτι για το Όπεν Καπ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι πρόσφατα παιχνίδια της Νέας Υόρκης.