* No Goal τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Πόρτο μετρά 16 σερί νίκες επί της Πορτιμονένσε

* Στο 1ο γύρο (08/10): Πόρτο – Πορτιμονένσε 1-0

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Βιζέλα. Στο 69’ αποβλήθηκε ο Πεδράο της Πορτιμονένσε.

Απέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της σε “εξάποντο” παραμονής, συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-2-3) στη Liga Portugal, αλλά διατηρήθηκε στο όριο (+1) εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Μπήκε με ένταση στο κυριακάτικο παιχνίδι, απείλησε δις στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, απάντησε με δοκάρι η Βιζέλα. Άνοιξε ο ρυθμός στο κλείσιμό του, οι δυο ομάδες αντάλλαξαν από μία μεγάλη διπλή ευκαιρία. Η Πορτιμονένσε είχε γεμάτο δοκάρι παίζοντας στο χώρο, δευτερόλεπτα πριν αποβληθεί ο αρχηγός της σε μαρκάρισμα που έκοψε τετ α τετ των φιλοξενούμενων. Παθητικός ο ρόλος της στο τελευταίο 20λεπτο, γλίτωσε την ήττα σε τρεις καλές στιγμές της Βιζέλα.

“Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί, όμως όλες οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν εναντίον μας.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Πεδράο και τους τραυματίες Μοντέιρο (φορ), Ζίνιο (εξτρέμ), ενώ ερωτηματικό αποτελεί ο Εστρέλα (μέσος) που έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Μπενφίκα. Σκόρερ των νικητών οι Γκαλένο (20’, 44’), Ουέντελ (55’), Πεπέ (75’), Ναμάσο (90’). Στο 61’ αποβλήθηκε ο Οταμέντι της Μπενφίκα.

Απόλυτος θρίαμβος για τους “δράκους” στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής. Πραγματοποίησαν δεύτερη σερί σπουδαία εντός έδρας εμφάνιση, μετά την επικράτηση επί της Άρσεναλ κι έδειξαν ότι αδίκησαν τον εαυτό τους με τις πολλές “γκέλες” που τους έφεραν στο -7 από την κορυφή.

Πιο έτοιμοι από την Μπενφίκα για την περίσταση, απείλησαν στο 2ο λεπτό κι ο Γκαλένο άγγιξε το προβάδισμα πριν τελικά το πετύχει μετά από κόρνερ. Καταιγίδα η Πόρτο για ένα 20λεπτο και μετά από δύο καλές τελικές (εκτός περιοχής) των φιλοξενούμενων, έκλεισε το ημίχρονο με δεύτερο γκολ “έντασης”. Με τύχη στο τελείωμα του αριστερού της μπακ έκανε το 3-0 και μετά την αποβολή των “αετών” τους διέλυσε στις μεταβάσεις.

“Θα είναι ένα σκληρό παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που στο γήπεδό της μπορεί να κάνει τη ζωή δύσκολη για τους αντιπάλους της. Θυμάμαι πολύ δύσκολα παιχνίδια που παίξαμε στο Πορτιμάο.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Με 23 ποδοσφαιριστές έφυγε η αποστολή, μπήκε σε αυτήν ο Ουέντελ (αρ. μπακ), αλλά η συμμετοχή του είναι αμφίβολη λόγω ενοχλήσεων. Εκτός έμεινε ξανά ο Ταρεμί (φορ) που επέστρεψε με τραυματισμό από το Ασιατικό Κύπελλο, ενώ οι Ζαϊντού (αρ. μπακ), Μαρκάνο (στόπερ) είναι μακροχρόνια τραυματίες.

Την Τρίτη ταξιδεύει στο Λονδίνο για την ρεβάνς με την Άρσεναλ.