* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (15/08): Πάσος Φερέιρα – Πορτιμονένσε 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Μποαβίστα. Ο Ενζί έκανε το 1-0 στο 50’, τρία λεπτά αργότερα ο Ονιεμαέτσι πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μποαβίστα. Ο Μουφί μείωσε στο 55’ για την Πορτιμονένσε, οι Μάνγκας (75’) και Ενζί (81’) σκόραραν για την Μποαβίστα και ο Εστρέλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 83’.

Σε ελεύθερη πτώση η Πορτιμονένσε, την προηγούμενη Κυριακή δέχθηκε δεύτερη σερί εκτός έδρας 4αρα, έφτασε τα 6 παιχνίδια δίχως νίκη στην Primeira Liga (0-1-5) και πλέον αρχίζει να αγχώνεται στη μάχη της παραμονής.

Νωχελική και πάλι η εμφάνισή της, πήρε αυτό που άξιζε και στο “Ντο Μπέσα” και αν συνεχιστεί αυτή η εικόνα δεν θα βγάλει την σεζόν ο κόουτς Σέρτζιο, ο οποίος σε λίγες μέρες κλείνει τρία χρόνια στον πάγκο της. Ανώτερη από το πρώτο ημίχρονο η Μποαβίστα, με δύο καλές στιγμές (δοκάρι), επέστρεψε ακόμα πιο ορεξάτη από την ανάπαυλα και γρήγορα έφερε το ματς στα μέτρα της. Δεν είχε αντίδραση η Πορτιμονένσε, έγινε άναρχη μετά το πρώτο γκολ, “σκόρπισε” στις αμυντικές μεταβάσεις της.

Συνεχίστηκε το μεταγραφικό μπαράζ ως την τελευταία ημέρα διορίας, οι προσθήκες του Ιανουαρίου έφτασαν τις 11! Τελευταίες αυτές των Γκονσάλες (εξτρέμ – Μπενφίκα) και Κονσεϊσάο (δεξί μπακ – Σεράνγκ).

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Σεκ (αρ. μπακ), μακροχρόνια η απουσία του τραυματία Καρλίνιος (μέσος).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ζιλ Βισέντε. Ο Μπούτζκε άνοιξε το σκορ για την Πάσος Φερέιρα στο 34ο λεπτό, ο Λίμα έκανε το 2-0 στο 58’ και δέκα λεπτά αργότερα ο Ναβάρο μείωσε για τη Ζιλ Βισέντε.

Έχει σφυγμό η Πάσος Φερέιρα από τότε που επέστρεψε ο κόουτς Πεϊσότο, στα 5 τελευταία παιχνίδια, με αυτόν στον πάγκο, πήρε τους 7 από τους 9 πόντους που έχει συνολικά στην σεζόν! Τη Δευτέρα έσπασε το ρόδι μπρος στο κοινό της, λυγίζοντας την ανεβασμένη και πιο ποιοτική Ζιλ Βισέντε, βγάζοντας μεγαλύτερη θέληση για το αποτέλεσμα.

Αφού γλίτωσε το 0-1 νωρίς, μέσω VAR (για 6 εκατοστά), προηγήθηκε σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση, έχοντας πατήσει πολλές φορές την περιοχή της Ζιλ Βισέντε ως την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα (72% κατοχή) στο δεύτερο μέρος, απείλησαν πρώτοι από στατική φάση, αλλά με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα τέρματά της η Πάσος. Μείωσε η Ζιλ Βισέντε στο φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής και είχε δοκάρι για την ισοφάριση σε παρόμοια συνθήκη στο φινάλε.

Αποχώρησε για το Αζερμπαϊτζάν ο μέσος Ιμπραχίμ, αλλά υπήρξε αναβάθμιση στη θέση με το δανεισμό του Μπερνάρντο από την Μπενφίκα. Νέα καλή προσθήκη και ο εξτρέμ Ερνάνι από την Μπράγκα.