* Over 2.5 τα 10/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπενφίκα κέρδισε τα τρία τελευταία ματς στο Πορτιμάο με 12 γκολ ενεργητικό.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γκιμαράες. Με αυτογκόλ (17’) προηγήθηκε η Γκιμαράες, αλλά ο Καρλίνιος (81’ & 90+6’) ανέτρεψε το παιχνίδι για την Πορτιμονένσε.

Σταδιακή η βελτίωση των “αλβινέγκρος” με την πάροδο των αγώνων, η διακοπή αποδείχθηκε ευεργετική, αφού στην επιστροφή τους από αυτή πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση για να ανταμειφθούν με την πρώτη νίκη της σεζόν.

Από νωρίς έβρισκε χώρους στα μεσοδιαστήματα της Γκιμαράες και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με άτυχο αυτογκόλ δεν έχασε την ισορροπία της. Στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν μακρινό δοκάρι, αλλά στο δεύτερο μέρος η Πορτιμονένσε περιόρισε τις απειλές και όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν πιο απειλητική. Εκμεταλλεύτηκε το σάστισμα των γηπεδούχων μετά το πέναλτι ισοφάρισης, απείλησε πριν βρει το γκολ ανατροπής στην τελευταία φάση.

Δεν αναμένεται να αλλάξει πολλά στην 11αδα του ο κόουτς Σέρτζιο που με την πάροδο των αγώνων έκανε ομάδα το ιδιαιτέρως αλλαγμένο ρόστερ.

Παραμένει εκτός ο κίπερ Νακαμούρα, αμφίβολος είναι ο Βεντούρα (μέσος) που τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Σάλτσμπουργκ. Στο 3ο λεπτό η Σάλτσμπουργκ έχασε πέναλτι, αλλά στο 15’ ευστόχησε ο Σίμιτς από την άσπρη βούλα, μετά την αποβολή του Σίλβα. Στο 51’ ο Γκλουχ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εφιαλτική η εκκίνηση των “αετών” στο Champions League, την Τετάρτη δέχθηκαν αναπάντεχη εντός έδρας ήττα που περιπλέκει την υπόθεση πρόκριση.

Είχε ονοματεπώνυμο η ήττα από την Σάλτσμπουργκ, παρότι γενικά το ξεκίνημα στο ματς ήταν νωχελικό από το γκρουπ του Σμιντ. Η ακατανόητη γκάφα (αποβολή) του Αντόνιο Σίλβα στη φάση του δεύτερου πέναλτι άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και δεν επέτρεψε στους πρωταθλητές να επιστρέψουν στο ματς με 10 παίκτες. Είχαν τις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν με τον Ντι Μαρία πρωταγωνιστή, ο Μούσα απέτυχε σε πλάγιο τετ α τετ, δευτερόλεπτα πριν οι Αυστριακοί χτυπήσουν σε αντεπίθεση για το 0-2.

Στη Liga Portugal προέρχεται από τέσσερις διαδοχικές νίκες, πιο άνετη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (1-2) αυτή του προηγούμενου Σαββάτου στη Βιζέλα, όπου έκανε δυνατό πρώτο μέρος και διαχείριση δυνάμεων στην επανάληψη.

“Είμαστε απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα, αλλά όχι με την εμφάνιση της ομάδας στο Champions League. Παίξαμε καλά, παρά τα λάθη που έγιναν στα γκολ των αντιπάλων. Δεν θα είναι εύκολο το παιχνίδι στο Πορτιμάο, ο αντίπαλος βελτιώνεται.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ.

Ερωτηματικό η διαθεσιμότητα του Μούσα που αποχώρησε με ενοχλήσεις την Τετάρτη, πιθανώς θα ξεκινήσει ο Καμπράλ στην κορυφή της επίθεσης. Τραυματίες οι Μπερνάτ (αρ. μπακ), Γκέδες (εξτρέμ).