* 11η Αγωνιστική

* Νο Goal & Under 1.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Δεν έχει κερδίσει φιλοξενούμενος στα 9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-4-0)

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεύτερη σερί ήττα για την Πορτιμονένσε, δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν σκοράρει και δε δικαιούται τίποτα από το ματς. Σε παθητικό ρόλο στην έδρα της Μπράγκα έχασε “ξεκούραστα” με 3-0 τη Δευτέρα.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-2 από την επικίνδυνη Εστορίλ και η πρόκριση στα πέναλτι (3-3) επί της Ολιβεϊρένσε για το Κύπελλο. Στον 4ο γύρο του θεσμού θα αντιμετωπίσει την Πεναφιέλ, με την επιστροφή της από το break των εθνικών ομάδων. Πριν την προηγούμενη διακοπή είχε σοκάρει την Μπενφίκα με το 0-1 στο “Ντα Λουζ”.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Μπράγκα. Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Μπράγκα με τον Γκαλένο, που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 2-0 στο 15’, η Πορτιμονένσε απείλησε από στημένη φάση στο 17’. Διαρκής η πίεση της Μπράγκα στα αντίπαλα καρέ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ για το 2-0 ήρθε στο 53’ με καταπληκτικό σουτ του Γκαλένο από τη γωνία της μεγάλης περιοχής! Έπεσε ο ρυθμός στη συνέχεια, η Μπράγκα έκανε συντήρηση δυνάμεων και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 91’ με τον Γκονσάλες, από ασίστ του Γκαλένο. Στο 78’ η Πορτιμονένσε είχε τετ α τετ για να μπει ξανά στο παιχνίδι.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στο pamestoixima)

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τα αποτελέσματα από την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας ήταν άμεσα στην Μπελενένσες. Ευεργετική η απομάκρυνση του Πετίτ, με τον Κάνδιδο στον πάγκο πήρε τέσσερις πόντους στα δύο τελευταία παιχνίδια της, την Κυριακή έκανε “σεφτέ” στις νίκες για το πρωτάθλημα με το 2-1 επί της Σάντα Κλάρα.

Πολύ πιο συμπαγής στην άμυνα, δεν δέχεται πλέον πολλές φάσεις, στο τελευταίο παιχνίδι της έβγαλε και μέταλλο νικητή, αφού βρήκε το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις κι ενώ ισοφαρίστηκε στο 90’. Είχε προηγηθεί το “σβηστό” 0-0 στην έδρα της Μποαβίστα και η πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Κάλδας στις 21 του μηνός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σάντα Κλάρα. Πολύ φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο, η Μπελενένσες προηγήθηκε ουσιαστικά στην πρώτη καλή φάση του αγώνα με κεφαλιά του Σαφίρα από κόρνερ στο 42’! Σε αργό τέμπο και το δεύτερο ημίχρονο, στο 72’ είχε δοκάρι η Σάντα Κλάρα, η οποία πήρε μέτρα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Απείλησε και στο 90’ ισοφάρισε με πέναλτι του Αλάνο. Στο 93’ όμως η Μπελενένσες σκόραρε ξανά με τον Πέδρο Νούνο προ κενής εστίας.