* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Μορεϊρένσε στα τρία τελευταία εκτός (2-1-0) με την Πορτιμονένσε

* Στον πρώτο γύρο (12/12): Μορεϊρένσε – Πορτιμονένσε 0-1

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (7-0) από την Πόρτο. Το σκορ ήταν στο 4-0 μέχρι το 40’ και στο 60 ήδη 7-0. Χατ-τρικ από τον Ταρεμί, δύο γκολ από τον Εβανίλσον, σκόραραν και οι Πέπε, Γκρούγιτς.

Με ντροπιαστική ήττα έφυγε από το Ντραγκάο το προηγούμενο Σάββατο, πληρώνοντας την επιλογή να παίξει με τα “δεύτερα”. Έγινε έρμαιο στις ορέξεις των πρωτοπόρων, αλλά βαθμολογικά το αποτέλεσμα δεν πόνεσε, αφού κοιτά την επικίνδυνη ζώνη από το +6.

Ανοιχτή η άμυνά της στο 1-0, αδρανής στο 2-0 από κόρνερ, κατέρρευσε στη συνέχεια και γλίτωσε από σκορ-ρεκόρ, αφού οι “δράκοι” τράβηξαν χειρόφρενο στη μία ώρα αγώνα.

Προσπάθησε να δικαιολογηθεί για το βαρύ σκορ ο κόουτς Σέρτζιο, ψάχνοντας άλλοθι στις αμυντικές απουσίες, ενώ υπερασπίστηκε την επιλογή του να προφυλάξει παίκτες που ήταν στο όριο καρτών και όχι μόνο, για τη συνέχεια της σεζόν.

Την προηγούμενη εβδομάδα πήρε μεγάλη ανάσα με το 1-0 επί της Φαμαλικάο, αυτή ήταν η μοναδική της νίκη στα 17 τελευταία παιχνίδια, με προγενέστερη αυτή στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου.

Εξέτισαν κάρτες και επιστρέφουν οι στόπερ Ποσινιόλο και Ουίλιαν και ο επιθετικός Ζούνιορ, επιστρέφει πιθανότατα και ο στόπερ Πεδράο που δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στο “Ντραγκάο”.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Τοντέλα. Ο Μάρτινς άνοιξε το σκορ στο 40’ και ο Μιραλάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Φορμαρίζεται στο κατάλληλο σημείο η Μορεϊρένσε, το προηγούμενο Σάββατο έκανε δεύτερη κολλητή νίκη και μείωσε κι άλλο την απόσταση από τους ανταγωνιστές της.

Πειστική εμφάνιση στο “εξάποντο” παραμονής με την Τοντέλα, μπήκε με ένταση και όρεξη στο παιχνίδι, οδήγησε σε πολλά λάθη την άνευρη Τοντέλα και βρήκε δύο γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε αυτά. Διαχειρίστηκε στο σκορ στο δεύτερο μέρος, γλίτωσε σε τετ α τετ στο 65’ και συνάμα γλίτωσε το άγχος στο φινάλε.

Είχε προηγηθεί το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ζιλ Βισέντε (1-2), όπου σκόραρε δις με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας θαρραλέα μέχρι τις καθυστερήσεις όταν κλείστηκε στο καβούκι της και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

“Είναι περίοδος που θα πρέπει να έχουμε ακόμη μεγαλύτερη εγρήγορση ώστε να αποφύγουμε την υπερβολική αυτοπεποίθηση. Πρέπει να μείνουμε ταπεινοί, είναι ζωτικής σημασίας να πάρουμε κι άλλους βαθμούς και πιστεύουμε ότι μπορούμε να προσθέσουμε τρεις στην έδρα της Πορτιμονένσε. Θα είναι δύσκολο, αλλά θα παλέψουμε σκληρά” δήλωσε ο κόουτς Σα Πίντο.

Συμπλήρωσε κάρτες και απουσιάζει σήμερα ο βασικός εξτρέμ Γιαν Σάντος.