21η Αγωνιστική

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (27/08): Μαρίτιμο – Πορτιμονένσε 0-1

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γκιμαράες. Ο Ζότα Σίλβα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 22ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Πορτιμονένσε το περασμένο Σάββατο, την 6η στα 8 τελευταία παιχνίδια της. Ευχάριστη παρένθεση στην κατρακύλα της αποτέλεσε η δραματική νίκη επί της ουραγού Πάσος Φερέιρα πριν δύο εβδομάδες.

Θαρραλέα ως αφελής η τακτική της στο Γκιμαράες, ψηλά η γραμμή της άμυνας. Την γλίτωσε για εκατοστά (offside) στην πρώτη μπαλιά στην πλάτη της, τη δεύτερη δε λάθεψαν οι γηπεδούχοι, με ασίστ από το βολέ του τερματοφύλακα προηγήθηκαν! Σε φάση-καρμπόν γλίτωσε το 2-0 πριν το ημίωρο. Μοναδική δική της απειλή πριν την ανάπαυλα μία κεφαλιά από κόρνερ. Συνέχισε να έχει μεγάλα κενά στο αμυντικό της transition και στην επανάληψη, ήταν τυχερή που έφυγε μόνο με ένα γκολ στην πλάτη.

Δεν βοήθησε η αλλαγή συστήματος (με τριάδα στόπερ) για τον κόουτς Σέρτζιο, ο οποίος τα έριξε στα ατομικά λάθη για την πρόσφατη ήττα και όχι στο τακτικό κομμάτι.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Πεδράο, τραυματίες είναι οι Καρλίνιος (μέσος), Ρέις (μέσος), Κόστα (αρ. μπακ).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπράγκα. Ο Ριάσκος άνοιξε το σκορ για τη Μαρίτιμο στο 38ο λεπτό, αλλά η Μπράγκα απάντησε με τον Μπανζά στο 40’ και πέναλτι του Ράσιτς στο 45+3’.

Ήταν και πάλι μαχητική η Μαρίτιμο, αλλά γνώρισε 3η σερί ήττα την περασμένη Κυριακή και διατηρήθηκε στην προτελευταία θέση και στο -2 από τα μπαράζ παραμονής που είναι πλέον ο ρεαλιστικός στόχος.

Όπως και στα άλλα δυνατά παιχνίδια στη Μαδέιρα, με Σπόρτινγκ και Πόρτο, μπήκε καλά στο ματς με την Μπράγκα, είχε υψηλές εντάσεις, χάλασε την κυκλοφορία του φαβορί. Απείλησε νωρίς και με περιπετειώδη τρόπο σε στατική φάση προηγήθηκε. Δεν το χάρηκε όμως πολύ το γκολ, η αντίδραση της Μπράγκα ήταν άμεση και με δύο πλαγιοκοπήσεις γύρισε το παιχνίδι. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει, να απειλήσει στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκόμες. Ο έμπειρος εξτρέμ Κόστα αποβλήθηκε με δύο κίτρινες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Η αρχικά προγραμματισμένη πτήση της ομάδας για την ενδοχώρα ακυρώθηκε λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών στη Μαδέιρα, εκτός χρονοδιαγράμματος έγινε η άφιξη της αποστολής στο Πορτιμάο, γι αυτό το παιχνίδι μεταφέρθηκε από τις 17:30 στις 20:00. Εκτός αυτής έμειναν ο τιμωρημένος Έντγκαρ Κόστα (εξτρέμ) και οι τραυματίες Μπρίτο (μέσος), Μέντες (μέσος), Λίσα (φορ).