*Επαναληπτικός ημιτελικός των πλέι οφς για συμμετοχή στην επόμενη Λιγκ 1 της Αγγλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, η ομάδα που μετά από δύο αγώνες έχει κερδίσει στο συνολικό σκορ παίρνει την πρόκριση. Αν υπάρξει ισοπαλία, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι, μετά την ολοκλήρωση του επαναληπτικού.

*Πρώτο παιχνίδι: Σουίντον – Πορτ Βέιλ 2-1

*Αποτελέσματα κανονικής περιόδου: Σουίντον – Πορτ Βέιλ 1-2, Πορτ Βέιλ – Σουίντον 1-3

*Στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» περιμένει ήδη από χθες το βράδυ η Μάνσφιλντ.

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Πορτ Βέιλ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Σουίντον, καταφέρνοντας να μειώσει με τον Γουίλσον στο 83ο λεπτό, έχοντας δεχθεί ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νωρίτερα, από τον ΜακΚίρντι αμφότερα, στο 26’ και στο 68’.

Η Πορτ Βέιλ κατάφερε να πετύχει ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μείνει «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση, αφού έχασε με 2-1 στο γήπεδο της Σουίντον στον πρώτο ημιτελικό. Ετσι χρειάζεται μία απλή νίκη για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αν καταφέρει να την πετύχει με δύο γκολ διαφορά θα περάσει στον τελικό από την κανονική διάρκεια.

Το θέμα είναι πώς θα την πετύχει, αφού δεν δείχνει να είναι και σε τόσο καλή αγωνιστική κατάσταση, με τον τεχνικό της, Ντάρελ Κλαρκ, να αντλεί λίγο αισιοδοξία από το γκολ που πέτυχε η ομάδα του, αλλά ξεκαθάρισε πώς θα πρέπει να παίξουν το καλύτερο τους παιχνίδι αν θέλουν να έχουν τύχη απόψε. Και να αποφύγουν κάποια λάθη που τους κοστίζουν, τα οποία έγιναν και στο πρώτο παιχνίδι.

Αλλωστε αυτή η ήττα ήταν η τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες όπου κέρδισε μόνο στο γήπεδο της Εξετερ, με την αντίπαλο της αδιάφορη βαθμολογικά. Και οι δύο εξ αυτών των ηττών ήρθαν στο γήπεδό της, σε αγώνες από τους λεγόμενους έξι βαθμών, όπως είναι και ο σημερινός.

Υπενθυμίζεται πώς τερμάτισε στην 5η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, έναν βαθμό πάνω από την σημερινή της αντίπαλο.

Τραυματίες και απόντες είναι οι Κόνλον (AM), Κόβολαν (ΤΕ), Γουόκερ (ME), Κούπερ (ME), Τζόουνς (ΑΜ).

Πορτ Βέιλ Στατιστικά

*Εχει 3/4 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει τρία σερί G/G μαζί με over 2,5 εντός έδρας.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΣΟΥΙΝΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Πορτ Βέιλ, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον τον ΜακΚίρντι αμφότερα, στο 26’ και στο 68’, αλλά δεν κράτησε αυτό το προβάδισμα ως το τέλος, δεχόμενη ένα τέρμα από τον Γουίλσον στο 83ο λεπτό.

Η Σουίντον έκανε το πρώτο και ίσως δυσκολότερο «βήμα» για την πρόκριση της στον τελικό, αφού κέρδισε εντός έδρας με 2-1 την Πορτ Βέιλ. Και όλα θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν είχε δεχθεί το γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αν και ακόμη και έτσι, έχει την πολυτέλεια να παίζει σήμερα για δύο αποτελέσματα.

Βέβαια και μόνο τη νίκη να ήθελε, μοιάζει ικανή και φορμαρισμένη, ώστε να την πάρει. Εχει πέντε σερί στα τελευταία της παιχνίδια, έξι στα εφτά πιο πρόσφατα, τρεις συνεχόμενες μακριά από την έδρα της. Αλλωστε είναι η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στο πρωτάθλημα εκτός, 13 σε σύνολο 23 αγώνων! Και διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Ισως όλοι αυτοί οι λόγοι να είναι αυτοί που έκαναν τον τεχνικό της, Μπεν Γκάρνερ, να δηλώνει με περίσσια αυτοπεποίθηση, πώς η ομάδα του απόψε αναμένεται να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη από τον πρώτο αγώνα της κόντρα στην Πορτ Βέιλ!

Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες αμυντικοί Κούπερ, Χαντ, Τόμλινσον και ο μέσος Λάιντεν, που λείπουν εδώ και καιρό.