*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπραζίλ Ντε Πελότας – Πόντε Πρέτα 0-2

ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ

Η Πόντε Πρέτα «αυτοκτόνησε», καθώς προηγήθηκε με 0-2 στην έδρα της Γκοϊάς, χάρη σε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο πέμπτο λεπτό και στο 23’, αλλά ισοφαρίστηκε στο τελικό 2-2, δεχόμενη το πρώτο τέρμα αρκετά γρήγορα, στο 27’, ενώ το δεύτερο ήρθε στο 86’, ένα λεπτό αφότου έμεινε με παίκτη λιγότερο. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη ισοπαλία, πέμπτη στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει, αν και είναι αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα στην έδρα της, όμως με τέσσερις ισοπαλίες. Και όσο δεν παίρνει νίκες, παραμένει μακριά από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, στο -8 αυτή τη στιγμή και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Και παρόλο που ο Περικλής Τσαμούσκα, ο νέος της τεχνικός, ψάχνει ακόμη την πρώτη του νίκη στον πάγκο της, δεν τα παρατάει και όπως είπε χαρακτηριστικά ακόμη και ελάχιστες ελπίδες να υπάρχουν για να φτάσουν στην άνοδο, αυτοί θα πρέπει να τις κυνηγήσουν. Μάλιστα τόνισε πως μόνο όταν δεν θα μπορούν να το πετύχουν μαθηματικά θα έχουν τέτοιο δικαίωμα. Και θεωρεί πως αν κερδίσουν δύο – τρία παιχνίδια σερί, αρχής γενομένης από το σημερινό, τότε θα μπορέσουν να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Φελίπε Καρντόσο (ΕΠ), Ρομπέρτο (ΕΠ) που λείπουν εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά και ο σχετικά πιο πρόσφατα χτυπημένος Ορίνιο (ΑΜ) και τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Ζούνιορ Σάντος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Πόντε Πρέτα έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Γκοϊάς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 9/13 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Το Πόντε Πρέτα – Μπραζίλ Ντε Πελότας παίζει στην Interwetten

ΜΠΡΑΖΙΛ ΝΤΕ ΠΕΛΟΤΑΣ

Η Μπραζίλ Ντε Πελότας έχασε 1-3 εντός έδρας από την Οέστε, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο διακόπηκε για συνολικά 35 λεπτά (!), λόγω σοβαρού τραυματισμού δύο παικτών της, με τον έναν μάλιστα να έχει περάσει ως αλλαγή στη θέση του προηγούμενου! Αμφότεροι μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο και ίσως αυτή η κατάσταση να την επηρέασε, καθώς στη συνέχεια δέχθηκε όλα τα γκολ. Το πρώτο στο 31ο λεπτό, το δεύτερο στο 45’ και το τρίτο στο 69’, με την ίδια απλά να μειώνει στο τελικό σκορ στο 71ο λεπτό.

Και μπορεί να καταφέρνει να διατηρείται εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά είναι ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες, μία εκ των οποίων είναι εντός αυτής. Αλλά υπερτερεί αμφοτέρων, της μίας λόγω περισσότερων νικών και της άλλης λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Πάντως μακριά από την έδρα της έχει αρκετά προβλήματα, κερδίζοντας μόνο στο γήπεδο της ουραγού Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Οι παίκτες που τραυματίστηκαν και θα απουσιάσουν από τη σημερινή αναμέτρηση είναι οι μέσοι Περέιρα, Γουίλιαμ Περναμπουκάνο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπραζίλ Ντε Πελότας έχασε 1-3 εντός έδρας από την Οέστε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 8/13 under 2,5 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.