Φάση των “32”

*Αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η Εσπανιόλ έχει νικήσει και στις δύο αναμετρήσεις στην ιστορία τους, την Πονφεραντίνα.

ΠΟΝΦΕΡΑΝΤΙΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Η Πονφεραντίνα τα πήγε πού καλά στον πρώτο γύρο για τα δεδομένα της, κατάφερε μάλιστα να βρεθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος τις πρώτες αγωνιστικές. Ωστόσο, ξεκίνησε το νέο έτος με ήττα στην έδρα της Οβιέδο (2-0), παίζοντας από νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα. Παρέμεινε στην εξάδα των πλέι οφ ανόδου και είναι συνολικά σε καλή κατάσταση, καθώς έχασε ύστερα από επτά αγώνες σε πρωτάθλημα και Κόπα ντελ Ρέι.

Στον αμέσως προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου πήρε την πρόκριση στους “32” στην παράταση κόντρα στην Ιμπίθα με σκορ 2-1 εντός έδρας. Απέκλεισε επίσης την Καθερένιο με νίκη 1-2 εκτός έδρας σε  προηγούμενο γύρο. Όπως συμβαίνει με τις περισσότερες ομάδες τη δεδομένη στιγμή, έχει κρούσματα Covid-19. Ανακοινώθηκαν αρχικά τρία και εν συνεχεία επιπλέον τέσσερα, χωρίς να γίνουν γνωστά τα ονόματα και αν αφορούν αποκλειστικά παίκτες ή τεχνικό επιτελείο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας, από την Οβιέδο στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 16’ αποβλήθηκε ο Εσπιάου και στο 57’ ο Ναράνχο όντας εκτός γηπέδου. Στο 62’ ο Μπόρχα Σάντσεθ έκανε το 1-0 και στο 74’ αποβλήθηκε ο Κοπέτε για την Πονφεραντίνα. Στο 75’ ο Χόρχε Πόμπο με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πονφεραντίνα Στατιστικά

*6 σερί με “2-3 γκολ” (δες το στο pame stoixima live)

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 7/12 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΕΣΠΑΝΙΟΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Η Εσπανιόλ πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Βαλένθια (1-2) στο “Μεστάγια”. Χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικο πλεονέκτημα. Μετρά πλέον τρεις νίκες και δύο ήττες στα τελευταία πέντε ματς στις εγχώριες διοργανώσεις. Οι “Περικίτος” έχουν πραγματοποιήσει πολύ καλό πρώτο γύρο στην επάνοδό τους στη Λα Λίγκα και θέλουν να κλείσουν το έτος με θετικό αποτέλεσμα.

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε την Κρίστο Ατλέτικο με νίκη 1-2 εκτός έδρας, ενώ νωρίτερα επικράτησε της Σολάρες με σκορ 2-3, επίσης εκτός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Νταβίδ Λόπεθ και Γιάνχελ Ερέρα εξαιτίας  τραυματισμών. Εκτός και ο αναπληρωματικός κίπερ Γιοάν Γκαρθία, μαζί με τους Μάνου Μορλάνες και Μιγκελόν. Επιστρέφουν οι Φερνάντο Καλέρο και Φραν Μέριδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 1-2 εκτός έδρας, τη Βαλένθια, για το πρωτάθλημα. Η Βαλένθια είχε δοκάρι με τον Ούγο Ντούρο στο πρώτο μέρος. Στο 51’ ο Αλδερέτε με κεφαλιά έκανε το 1-0, όμως στο 83’ ο ντε Τομάς με εκτέλεση πέναλτι ισοφάριση. Στη φάση αποβλήθηκε ο Ούγο Ντούρο. Στο 88’ ο Πουάδο με κεφαλιά έκανε την ανατροπή για την Εσπανιόλ. Δοκάρι στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους.