Π. ΒΑΝΤΑΑ

Επιστροφή στις νίκες για την Βάνταα, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της Λάχτι (2-1), και σήμερα θα κυνηγήσει το δεύτερο διαδοχικό της ”τρίποντο”. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Σέφκι Κούτσι και Ίλιρ Ζένελι φιλοξενήθηκε από την Χέλσινγκφορς, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 1-2. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με το τέρμα του Λούκας Κάουφμαν και πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους διπλασιάσαν το υπέρ τους σκορ με το γκολ του Κούτσι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν για το τελικό σκορ στην επανάληψη. Με τη νίκη της αυτή, την τρίτη της σε δεκατρία παιχνίδια, η Βάνταα ανέβηκε στην 10 θέση της βαθμολογίας, ούσα ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Σε εφτά εντός έδρας παιχνίδια στο φετινό πρώταθλημα, η Βάνταα μετράει μόλις μια νίκη, αυτή στο τελευταίο με αντίπαλο την Ίντερ Τούρκου (3-1), έχοντας επίσης δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Χέλσινγκφορς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΟΥΟΠΙΟ

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μετά από έξι αγωνιστικές και απολογισμό τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Κουόπιο. Προερχόμενη από το εντός έδρας 0-0 με την Ελσίνκι, η ομάδα του Μάρκο Ραγιαμάκι φιλοξενήθηκε από την Ιλβ, από την οποία και αηττήηθκε με 1-0. Παράλληλα αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που δέχεται μετά από έξι παιχνίδια, με το τελευταίο να είναι στην ήττα με 3-2 από την Χέλσινγκφορς. Βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 17 βαθμούς μετά από δώδεκα παιχνίδια, ισοβαθμώντας παράλληλα με τις Κέμι Κινγκς και Σεϊναγιόεν. Δυο νίκες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ιλβ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.