*Ρεβάνς για την τελική φάση των πλέι οφ ανόδου. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι, καθώς οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν στην κανονική διάρκεια της Σέριε Β.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Μόντσα – Πίζα 2-1

*Στην κανονική διάρκεια: Πίζα – Μόντσα 2-1, Μόντσα – Πίζα 1-2

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΙΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Μόντσα. Ντάνι Μότα (9′) και Γκίτκιαερ (74′) έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπέρα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ από την Μόντσα, αυτό ωστόσο δεν πτόησε αγωνιστικά την Πίζα που πίεσε για την ισοφάριση δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αστόχησε σε τετ α τετ από πλάγια θέση του Λούκα και στο 63′ ο Σίμπιλι σημάδεψε το δεξί δοκάρι, προτού γίνει το 2-0 έντεκα λεπτά αργότερα. Καλείται να ανατρέψει τα δεδομένα στη ρεβάνς με τους “μπιανκορόσι”, στην προσπάθεια που κάνει για επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια της Ιταλίας μετά το 1991.

“Γιατί πρέπει να το πιστέψουμε; Γιατί μπορούμε να κερδίσουμε, απλά. Το γκολ του Μπέρα στην πρώτη αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά σημαντικό. Η αγωνιστική νοοτροπία της Μόντσα εξαρτάται εξ ολοκλήρου από την δική μας”, υπογράμμισε ο προπονητής Ντ’ Άντζελο. “Καυτή” αναμένεται η ατμόσφαιρα στην “Arena Garibaldi”, δεν αποκλείεται να προτιμηθεί ο Τορεγκρόσα αντί του Λούκα στην γραμμή κρούσης. Δύσκολα θα αλλάξει ο σχηματισμός 4-3-1-2.

ΠΙΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΟΝΤΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Πίζα.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Μόντσα στην πρώτη αναμέτρηση με την Πίζα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-1 στο “U-Power” πριν από τρεις μέρες, παρουσία του ιδιοκτήτη Σίλβιο Μπερλουσκόνι στις κερκίδες αυτού. Γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις το γκολ, ωστόσο μετά το 2-0 θα μπορούσε να “καθαρίσει”, ουσιαστικά, την παρθενική άνοδό της στη Σέριε Α χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά πλήρωσε την αστοχία και την αμυντική αδράνειά της στις καθυστερήσεις, όταν μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Μπέρα σηκώθηκε ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής σκοράροντας με κεφαλιά.

“Δεν με απασχολεί καθόλου η ατμόσφαιρα που θα δημιουργηθεί στην έδρα της Πίζα, αλλά όσα γίνουν εντός αγωνιστικού χώρου. Περιμένω μία υπέροχη αναμέτρηση”, ανέφερε ο προπονητής Στρόπα ο οποίος κάλεσε όλους τους ποδοσφαιριστές στην αποστολή του, ακόμα και τους τραυματίας, για την αποψινή ρεβάνς. “Κάποιος από τους τραυματίες ίσως καταφέρει να αγωνιστεί”, είπε στη συνέντευξη Τύπου.