*Αγώνας εξ αναβολής

*Σε προηγούμενους γύρους: Ντανφέρμλιν-Πίτερχεντ 2-2, Πίτερχεντ-Ντανφέρμλιν 0-2, Ντανφέρμλιν-Πίτερχεντ 4-0

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ κέρδισε απολύτως δίκαια με 1-0 εντός έδρας το Εδιμβούργο χάρη σε τέρμα του Ογινσάν στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Πίτερχεντ επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Εδιμβούργου, κερδίζοντας ξανά μετά από τέσσερις σερί ήττες, εφτά στους οκτώ προηγούμενους αγώνες της. Πάντως και οι τρεις νίκες της φέτος έχουν επιτευχθεί στο γήπεδό της.

Διατηρείται ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, στη μοναδική θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό, αλλά πλησίασε στο -2 από την ένατη θέση, η οποία οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής. Και αν κερδίσει σήμερα, μπορεί να προσπεράσει την Κλάιντ, αν και εξακολουθεί πάντως να διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών και συνεχίζει με υπηρεσιακό δίδυμο τεχνικών τους Στράχαν-Μπράουν, δύο από τους έμπειρους ποδοσφαιριστές της.

Πίτερχεντ Στατιστικά

*Εχει 13/20 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 10/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 14/20 N/G εντός έδρας, 10/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 13/20 under 2,5 εντός έδρας, 11/16 στο πρωτάθλημα

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Ντανφέρμλιν έφερε 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Φόλκερκ, σε ένα ισορροπημένο αγώνα, όπου όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να ισοφαρίζει ενώ έχανε με 2-0 από τέρματα των Νέσμπιτ (8’), Μπάρελ (33’), καταφέρνοντας να πετύχει δύο γκολ με τους Γουάιτον (35’), ΜακΚαν (44’).

Η Ντανφέρμλιν απέφυγε την ήττα, φέρνοντας 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Φόλκερκ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της, έβδομη στους 19 τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος που παραμένει αήττητη.

Είναι πάντα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας την καλύτερη άμυνα, διατηρώντας την απόσταση της, στο +11 συγκεκριμένα, από την δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Πάντως αν κερδίσει σήμερα και δεν νικήσει η Φόλκερκ, τότε εξασφαλίζει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου και την απευθείας άνοδο.

Εχει χτυπήσει ο αμυντικός Μπριν που έχασε τον τελευταίο αγώνα και θα λείψει και από τον σημερινό.