*36η και τελευταία αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Φόλκερκ-Πίτερχεντ 3-1, Πίτερχεντ-Φόλκερκ 0-4, Φόλκερκ-Πίτερχεντ 5-0

*Τελείως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Κέλτι Χαρτς, αν και ήταν πολύ καλύτερη και αρκετά πιο επιθετική από την αντίπαλο της. Βρέθηκε να χάνει από γκολ του Νταρτζ στο 51’, πριν ισοφαρίσει με τον Ογινσάν στο 65’, αλλά τελικά ηττήθηκε με τέρμα του Καρντλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Πίτερχεντ προσπάθησε αρκετά, ίσως και να έκανε την καλύτερη της εμφάνιση μετά από καιρό, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Κέλτι Χαρτς, αποτέλεσμα που την έστειλε και μαθηματικά στην χαμηλότερη κατηγορία.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, ενώ γενικώς φέτος έχει πετύχει μόλις τρεις νίκες σε όλο το πρωτάθλημα, όλες στην έδρα της, απέναντι σε Κέλτι Χαρτς, Εδιμβούργο και Κλάιντ.

Τερματίζει τη σεζόν ουραγός του βαθμολογικού πίνακα και υποβιβάστηκε πλέον και μαθηματικά, έχοντας τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών και συνεχίζει με δίδυμο τεχνικών τους Στράχαν-Μπράουν, δύο από τους έμπειρους ποδοσφαιριστές της, οι οποίοι σύμφωνα με τη διοίκηση της ομάδας κέρδισαν την ευκαιρία να μείνουν πιο μόνιμα στη θέση τους.

Πίτερχεντ Στατιστικά

*Εχει 15/21 N/G εντός έδρας, 11/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 14/21 under 2,5 εντός έδρας, 12/17 στο πρωτάθλημα

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ έχασε άνετα με 0-3 από την Ινβερνές σε ουδέτερο γήπεδο, με το πρώτο γκολ να το δέχεται μόλις στο εφτά με πέναλτι του Μακάι, ενώ ο ίδιος παίκτης της έβαλε και δεύτερο τέρμα στο 34’, ενώ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 57ο λεπτό.

Το όνειρο του κυπέλλου τελείωσε για την Φόλκερκ στον ημιτελικό, χάνοντας με 0-3 από την Ινβερνές, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, στο ουδέτερο “Χάμντεν Παρκ”. Πλέον μοναδικός της στόχος είναι η επίτευξη της ανόδου.

Διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, έχοντας εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφς, εκεί που θα διεκδικήσει την άνοδο. Το μόνο που απομένει είναι να μάθει τον αντίπαλο της, που θα είναι μία εκ των Αλόα, Έρντρι.

Ο τραυματίας μέσος Μίκινσον παραμένει εκτός από τα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του. Αλλά ο βοηθός προπονητή, Πολ Σμιθ, παραδέχθηκε πώς ενδεχομένως να παίξει με αρκετές αλλαγές απόψε, έχοντας στο μυαλό τα πλέι οφς.