*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πόρτσμουθ-Πιτέρμπορο 3-1.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπόροους με πέναλτι στο 44’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κατόνγκο στο 64’. Το 3-0 πέτυχε ο Ποκού στο 77’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρίμαν στο 85’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για την Πιτέρμπορο. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας. Αμυντικά παρά την πίεση που δέχθηκε, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, όμως στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ.

Να διευρύνει ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί της είναι ο στόχος της, φιλοξενώντας την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Είναι σε τρομερή κατάσταση, σκοράρει με τρομερή άνεση κόντρα σε κάθε αντίπαλο, την ώρα που αμυντικά δείχνει να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Εξαιρετική μπροστά στο κοινό της, «τρέχει» νικηφόρο σερί τριών αγώνων εντός έδρας, έχοντας πετύχει 10 γκολ, ενώ παράλληλα μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της 3 φορές.

Πιτέρμπορο Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρτον με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γένγκι με πέναλτι στο 45+3’ και το 2-0 ο ίδιος στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπρέιφορντ στο 81’.

Καλή εμφάνιση και ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα για την Πόρτσμουθ. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει και στα δύο ημίχρονα. Στα τελευταία λεπτά αδράνησε, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ.

Κρίσιμο ματς στη μάχη που δίνει για κρατηθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος. Παραμένει σε καλή κατάσταση, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα σε όλες τις αναμετρήσεις της, την ώρα που αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, ειδικά όταν αγωνίζεται μακριά από το γήπεδό της. Γνωρίζει πως θα έχει δύσκολο έργο, αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση, γι’ αυτό και θα πρέπει να δείξει ιδιαίτερη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα. Από την άλλη μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων, ώστε να βρει πιο εύκολα δίχτυα.