*3η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Οι δυο ομάδες είχαν συναντηθεί και πάλι τη σεζόν 2013-2014, για τον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ. Τότε, η Ζαλγκίρις είχε επικρατήσει με 2-0 στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι, με τη ρεβάνς της Αρμενίας να λήγει ισόπαλη 1-1.

ΠΙΟΥΝΙΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Αλασκέρτ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Οτουμπάγιο (13′), Χαρουτιουνιάν (πεν. 40′) και Τζούρισιτς (51′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 65ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τον Καραμπάγιο (79′, 82′).

Άστραψε και βρόντηξε το περασμένο Σάββατο η Πιούνικ. Η ομάδα του Εγκισέ Μελικιάν υποδέχθηκε την Αλασκέρτ, για το πρωτάθλημα Αρμενίας, την οποία και συνέτριψε με το επιβλητικό 5-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, βάση και της εικόνας που είχαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με την ίδια να είναι ανώτερη σε όλη τη διάρκεια και με εξαίρεση την προσωρινή μείωση του σκορ σε 3-1 να μην απειλείται ιδιαίτερα.

Στην τέταρτη θέση της κατάταξης με 15 βαθμούς λοιπόν, στο -3 από την τρίτη Αλασκέρτ και με παιχνίδι λιγότερο. Από μια νίκη και ήττα ο απολογισμός της στα δυο πρώτα παιχνίδια του Κόνφερενς Λιγκ, ερχόμενη από το εντός 2-0 επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας. Γενικά είναι ομάδα που ποντάρει στην έδρα της, εκεί όπου επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα ματς που έχει δώσει, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Ζόραν Γκάγιτς και Άλαν Αουσί.

Πιούνικ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 11/13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κάουνο Ζαλγκίρις στην παράταση, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα στο 39′ με τον Μπαφ, για να δεχθεί την ισοφάριση με το αυτογκόλ του Λιουμπισάβλιεβιτς στις καθυστερήσεις του ματς. Εν τέλει, το τέρμα του Ογιεβούσι στο 109′, της χάρισε και την πρόκριση.

Από ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων προέρχεται η Ζαλγκίρις. Στον πιο πρόσφατο από αυτούς, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βλάντιμιρ Σερουμπίν υποδέχθηκε την Κάουνο Ζαλγκίρις, στο μεταξύ τους ντέρμπι για τα ημιτελικά του κυπέλλου, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στην παράταση, μετά και το μεταξύ τους 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Εξασφάλισε έτσι την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, που είναι προγραμματισμένος για τις 16 του μηνός. Σε ότι αφορά τώρα το Κόνφερενς Λιγκ, μετά τις δυο πρώτες αγωνιστικές έχει απολογισμό μια ισοπαλια (0-0 με Σλόβαν Μπρατισλάβας) και μια ήττα (0-1 από Βασιλεία). Ψάχνει να βρει αντίδραση και ευελπιστεί σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα απόψε, κόντρα σε μια ομάδα που είναι στα κυβικά της.