4η αγωνιστική

* Under 1.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια!

* Αήττητη η Ρακόβ στα 7 τελευταία μεταξύ τους (6-1-0), έχοντας δεχθεί γκολ μόνο σε ένα παιχνίδι!

ΠΙΑΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σζέσζνιακ της Γκόρνικ.

Και το δεύτερο ταξίδι της σεζόν συνδυάστηκε με “λευκή” ισοπαλία για την Πιαστ, δίκαιο αυτή τη φορά το αποτέλεσμα, εν αντιθέσει με το ματς στο Μιέλετς όπου άξιζε τη νίκη.

Κακό το παιχνίδι στο Ζάμπρζε απέναντι σε μία ανέτοιμη Γκόρνικ, η οποία ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο χρειάστηκαν δύο καλές επεμβάσεις του κίπερ Πλαχ. Σβηστό το δεύτερο μέρος μέχρι την αποβολή των γηπεδούχων, μόνο στο τελευταίο 20λεπτο απείλησε η Πιαστ.

Δίχως νέα προβλήματα ο κόουτς Βούκοβιτς, έτοιμοι οι βασικοί του στόπερ, παραμένουν εκτός οι τραυματίες μέσοι Μούχα, Κοσταντίνοφ.

ΠΙΑΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί του Άρη Λεμεσού. Ο Κοτσέργκιν (7’) άνοιξε το σκορ για την Ρακόβ, ο Πιασέτσκι (63΄) με πέναλτι διπλασίασε το προβάδισμά της, αλλά στο 88’ ο Μαγιαμπέλα μείωσε για τους Κύπριους.

Συνεχίζει να μεγαλώνει και στο ευρωπαϊκό στερέωμα η πρωταθλήτρια, την Τρίτη πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα playoffs του Champions League και όλος ο οργανισμός ζει και αναπνέει για την ρεβάνς της Τρίτης στη Λεμεσό.

Ζωηρή, με ένταση και πολλά τρεξίματα παρουσιάστηκε και απέναντι στον Άρη για να προηγηθεί πολύ νωρίς σε αντεπίθεση. Υπήρχαν χώροι και προϋποθέσεις για να χτυπήσει εκ νέου στις μεταβάσεις και πριν και μετά το πέναλτι που κέρδισε επίσης στο transition. Οπισθοχώρησε στα τελευταία λεπτά για να υπερασπιστεί το καθαρό σκορ που δικαίως είχε χτίσει και το πλήρωσε με ένα εντυπωσιακό γκολ από πλευράς Κυπρίων.

“Στόχος μας δεν είναι μόνο να κερδίσουμε, αλλά και να παίξουμε καλά. Θέλουμε να μεταφράσουμε την εμπειρία από τα ευρωπαϊκά κύπελλα στους αγώνες πρωταθλήματος και να αποδείξουμε ότι μπορούμε να συνδυάσουμε αποτελεσματικά το ένα με το άλλο”, δήλωσε ο κόουτς Ζβάργκα, o οποίος δεν έκρυψε ότι θα κάνει rotation σήμερα ενόψει του ταξιδιού στη Λεμεσό.

Σταθερά εκτός οι τραυματίες Ρούντιτς (στόπερ), Γκρζκίεβιτς (στόπερ), Πέστκα (αρ. μπακ/χαφ), Λόπεθ (επιτελικός).