* 29η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Κοσέντζα – Πεσκάρα 1-1

ΠΕΣΚΑΡΑ

Την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχει η Πεσκάρα απόψε, σε περίπτωση που πανηγυρίσει τη νίκη επί της Κοσέντζα. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της Τσιταντέλα, γνωρίζοντας την ήττα με 4-1. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ιόρι στο 20’, προτού ο Σκονιαμίλιο ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους πέντε λεπτά αργότερα. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μονσίνι σκόραρε δύο φορές (32’, 45’) δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην Τσιταντέλα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Πρόια. “Έχουμε προετοιμαστεί για μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση κόντρα στην Κοσέντζα, η οποία ενισχύθηκε σημαντικά τον Ιανουάριο. Θέλουμε να αφήσουμε πίσω μας την ήττα από την Τσιταντέλα, ειδικά με την εμφάνιση που ήρθε αυτή. Δεν σκεφτόμαστε την απευθείας άνοδο, κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά”, είπε ο προπονητής των “δελφινιών”, Τζουζέπε Πιγιόν.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Τσιταντέλα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG και under 2,5 στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan)

Το Πεσκάρα – Κοσέντζα παίζει στον Stoiximan

ΚΟΣΕΝΤΖΑ

Έξι βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος και πέντε πίσω από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου βρίσκεται η Κοσέντζα, η οποία προέρχεται από δύο σερί ήττες. Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Φότζια (1-0 εκτός έδρας) και Μπρέσια (3-2 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα με τα γκολ των Μπρουτσίνι (18’) και Κάρλος Εμπαλό (27’). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, ισοφαρίζοντας με αυτά των Σπάλεκ (53’) και Ντοναρούμα (75’ πεν.).

Την ολική ανατροπή και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μπισόλι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. “Τόσο εμείς, όσο οι οπαδοί απογοητεύτηκαν από την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας. Κόντρα στην Πεσκάρα θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε μία μεγάλη εμφάνιση και να βρούμε γρήγορα τα πατήματά μας. Χρειάζεται να συγκεντρώσουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα”, είπε ο προπονητής των “λύκων”, Πιέρο Μπράλια.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-2 από την Μπρέσια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 και NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.