*20η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Γουέστερν Σίδνεϊ – Περθ Γκλόρι 1-0, Περθ Γκλόρι-Γουέστερν Σίδνεϊ 1-0

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, αν και προηγήθηκε με τον Ελσεϊ στο 22’, αλλά δέχθηκε δύο γκολ πριν λήξει το ημίχρονο, την ισοφάριση από τον Ντούμπια στο 42’ και ένα δεύτερο τέρμα από τον Μπότιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου! Και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, έχοντας δοκάρι στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Η Περθ Γκλόρι ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, γνωρίζοντας τρίτη ήττα στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Μόνο μία ήταν στο γήπεδό της, η μοναδική που έχει γνωρίσει φέτος, αλλά έχει και τέσσερις ισοπαλίες σε εννιά παιχνίδια εντός, έχοντας μόνο μία νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα, απέναντι στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, μοναδική από κάτω της!

Και αυτό καθώς έχει υποχωρήσει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας ακόμη πιο πίσω, στο -7 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Συνεχίζουν να λείπουν, λόγω τραυματισμών, ο τερματοφύλακα Μπραντ Τζόουνς, ο επιθετικός Σαρντινέρο, τιμωρημένος είναι ο Αμίνι, αλλά έγινε καλά και είναι διαθέσιμος ο αμυντικός Λάχμαν.

Περθ Γκλόρι Στατιστικά

*Εχει εννιά σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 8/9 G/G εντός έδρας

*Εχει 7/9 over 2,5 εντός έδρας

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπορέλο στο 26’. Και ενώ όλα έβαιναν καλώς, στο 52’ έμεινε με 10 παίκτες. Αλλά ακόμη και έτσι σκόραρε δεύτερο τέρμα με τον Αμαλφιτανό στο 60’! Αλλά στο 64’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία και δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος.

Η Γουέστερν Σίδνεϊ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της, πάλι κρατώντας το μηδέν στην άμυνα της, η οποία άλλωστε είναι η καλύτερη της κατηγορίας. Αλλά μακριά από την έδρα της ενώ κέρδισε στα δύο πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν, δεν τα έχει καταφέρει στα εφτά επόμενα, με πέντε ισοπαλίες, αλλά με μία από τις δύο ήττες στο γήπεδο που παίζει και σήμερα!

Μετά τις δύο σερί νίκες ανέβηκε πάλι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, αν και ισόβαθμη με την ομάδα που είναι 3η και συμμετέχει στον πρώτο γύρο των πλέι οφς. Και πλησίασε στο -6 από την κορυφή, με αγώνα λιγότερο, ξεφεύγοντας στο +7 από την έβδομη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Απουσιάζουν οι διεθνείς με την εθνική Αυστραλίας κάτω των 20 ετών Λοπάν (ΕΠ), Βαρσάφσκι (ΤΕ), Σίμονς (ΜΕ), Μπαντολάτο (ΕΠ), τιμωρημένοι είναι ο αμυντικοί Κλέουρ, Μαρσέλο.