*26η και τελευταία αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Περθ Γκλόρι-Γουέστερν Γιουνάιτεντ 2-1, Γουέστερν Γιουνάιτεντ-Περθ Γκλόρι 2-1

*Η Περθ Γκλόρι χρειάζεται νίκη και ήττα της Γουέλινγκτον Φίνιξ για να μπει στα play offs για την διεκδίκηση του τίτλου. Πιθανόν να χρειαστεί και περισσότερα από ένα γκολ διαφορά στη νίκη της.

*Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ θα μπει στα play offs για την διεκδίκηση του τίτλου, αν κερδίσει, χάσει η Γουέλινγκτον Φοίνιξ και καλυφθεί διαφορά εφτά τερμάτων μεταξύ τους!

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έφερε 4-4 εντός έδρας απέναντι στην Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, με το σκορ να είναι 2-3 ως την έναρξη των καθυστερήσεων! Προηγήθηκε με τον Γουίλιαμς στο 32’, αλλά ισοφαρίστηκε στο 34’ από τον Γιοβάνοβιτς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Γκούντγουιν στο 51’. Ισοφάρισε όμως με τον Τάγκαρτ στο 60’, πριν δεχθεί τρίτο τέρμα από τον Κίτο στο 78’. Και ενώ συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας και ο διαιτητής έδειξε εφτά λεπτά καθυστερήσεις, ισοφάρισε στο 92’ με τον Ζιμαρίνο και προηγήθηκε με τη σειρά της, με τον Τάγκαρτ στο 95’. Αλλά τρία λεπτά αργότερα έχασε τη νίκη, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Ιρανκούντα.

H Περθ Γκλόρι έφερε 4-4 εντός έδρας κόντρα στην Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, δεύτερη ισοπαλία της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Στο γήπεδό της έχασε φέτος μόνο από την Μέλμπουρν Σίτι, με έξι νίκες σε 12 παιχνίδια.

Είναι στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο, στο -3 από την έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Συνεχίζουν να λείπουν, λόγω τραυματισμών, ο τερματοφύλακα Μπραντ Τζόουνς, ο επιθετικός Σαρντινέρο και ο αμυντικός Κελίφι, ενώ κάποιες ενοχλήσεις έχουν και οι Γουίλιαμς (ΕΠ), ΜακΕνεφ (ΜΕ), Κουτρουμπής (ΑΜ) που θα απουσιάσουν.

Περθ Γκλόρι Στατιστικά

*Εχει 13/15 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/12 G/G εντός έδρας

*Εχει 9/12 over 2,5 εντός έδρας

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε 1-3 εντός έδρας την Μέλμπουρν Σίτι, παρόλο που ισοφάρισε με τον Πιερίας στο 38’ το γκολ που είχε δεχθεί από τον ΜακΛάρεν στο 13’. Δεν είχε απάντηση, αν και είχε κάποιες ευκαιρίες, στα άλλα δύο τέρματα που δέχθηκε από τον ΜακΛάρεν στο δεύτερο ημίχρονο, στο 66’ και στο 74’.

Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ ηττήθηκε 1-3 εντός έδρας από την πρωτοπόρο Μέλμπουρν Σίτι, χάνοντας για τρίτη φορά στα πέντε τελευταία παιχνίδια, έχοντας και μόνο μία νίκη σε αυτό το διάστημα, την οποία πέτυχε στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έδωσε μακριά από το γήπεδό της.

Ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο, όμως με αρκετά κακή διαφορά τερμάτων. Όλα αυτά, έχοντας κατακτήσει τον τίτλο την περσινή σεζόν.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ο’ Τουλ και ο μέσος Μποζινόφσκι, χτύπησε και ο Ντούμπια που θα λείψει.