ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ - ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ Προγνωστικά

*7η αγωνιστική

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε εύκολα, άνετα και δίκαια με 4-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι, έστω και αν όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Βέβαια θα μπορούσε να είχε δεχθεί γκολ από το πρώτο, δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα, με το πρώτο τέρμα να το πετυχαίνει ο ΜακΛάρεν στο 49’, ενώ τα άλλα τρία γκολ ήρθαν στο τελευταίο 20λεπτο, από τους ΜακΛάρεν (75’ πεν.), Τίλιο (82’), Λέκι (90’).

Η Περθ Γκλόρι ηττήθηκε με 4-0 εκτός έδρας από την πρωτοπόρο Μέλμπουρν Σίτι στο τελευταίο της παιχνίδι πριν την διακοπή του πρωταθλήματος για το παγκόσμιο κύπελλο. Αλλά είναι και η ομάδα που κάθισε περισσότερο καιρό, παραπάνω από έναν μήνα, αφού δεν έπαιξε την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή! Αυτή ήταν η πέμπτη της ήττα σε έξι παιχνίδια, πέντε στο πρωτάθλημα, έχοντας κερδίσει μόνο στην έδρα της Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς!

Φυσιολογικά είναι και πάλι από πολύ νωρίς ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, αν και έχει και έναν αγώνα λιγότερο, στο -1 από την σημερινή της αντίπαλο που είναι ακριβώς από πάνω της. Ακόμη δεν έχει μείνει πολύ πίσω, είναι στο -4 για την ακρίβεια, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου. Αλλά δείχνει να έχει πάλι πρόβλημα στο σκοράρισμα, έχοντας τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Συνεχίζουν να λείπουν, λόγω τραυματισμών, ο τερματοφύλακα Μπραντ Τζόουνς και οι Μπερκ – Τζιλρόι (ΑΜ), Σαρντινέρο (ΕΠ).

Περθ Γκλόρι Στατιστικά

*Εχει 3/5 αγώνες με 2-3 γκολ στη σεζόν

*Εχει τέσσερα συνεχόμενα over 2,5, 4/5 στη σεζόν

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Γουέλινγκτον Φίνιξ, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από γκολ των Ζαγουάντα (22’), Κράεφ (59’), έχοντας αποκρούσει και πέναλτι ενδιάμεσα στα δύο τέρματα ο γκολκίπερ της! Αλλά μείωσε με τον Τρατ στο 64’, ισοφάρισε με τον Πρίγιοβιτς στο 84’ και πήρε τη νίκη με γκολ του Ντιαμάντι στο 90’!

Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση των έμπειρων και «μπαρουτοκαπνισμένων» παικτών της που πέτυχαν και γκολ έφερε την πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της περσινής πρωταθλήτριας, της Γουέστερν Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιαμάντι στο τελευταίο λεπτό με 2-3 εκτός έδρας την Γουέλινγκτον Φίνιξ.

Με αυτά τα αποτελέσματα, είναι λογικό να βρίσκεται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, μπροστά μόνο από την σημερινή της αντίπαλο, στην 11η θέση του. Αλλά δεν είναι και πολύ μακριά, μόλις στο -3, από την πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, εξακολουθώντας να έχει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, χωρίς να έχει κρατήσει το μηδέν σε κανένα παιχνίδι της, αλλά έχοντας σκοράρει και σε όλα!

Εκτός του τραυματία Ιάπωνα αμυντικού Ιμάι που χτύπησε στην πρεμιέρα, θα απουσιάσει λόγω τραυματισμού και ο μέσος Λουστίτσα.