Στον πρώτο γύρο: Ελλάς Βερόνα – Περούτζια 2-2

* Σημειώθηκε under 2,5 στα 12 από τα 13 τελευταία παιχνίδια της Ελλάς Βερόνα για το πρωτάθλημα.

* Η Ελλάς Βερόνα σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα, η Περούτζια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Πίζα (2-2 εντός έδρας) και Άσκολι (0-0 εντός έδρας), και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τραπάνι (3-0 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Μπούκι επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Νοβάρα την προηγούμενη Παρασκευή. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 75’ ο Ντέζι.

Στις 12 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «γκριφόνι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τέσσερις νίκες και οχτώ ισοπαλίες. Στις οχτώ σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις επτά σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εντός έδρας νίκη τους επί της Ελλάς Βερόνα σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 27 Ιανουαρίου του 2002 (3-1). «Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή μας. Παραμένουμε ενωμένοι μέχρι το τέλος», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στα ιταλικά ΜΜΕ ο πρόεδρος της Περούτζια, Μασιμιλιάνο Σαντοπάντρε.

Προηγούμενο ματς: Η Περούτζια επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Νοβάρα, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Περούτζια παραμένει αήττητη στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Το Περούτζια – Ελλάς Βερόνα παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Νοβάρα (2-2 εκτός έδρας) η Ελλάς Βερόνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τσιταντέλα (2-0 εντός έδρας) και Μπάρι (2-0 εκτός έδρας), παραμένοντας ζωντανή στη μάχη της απευθείας ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Το προηγούμενο Σάββατο κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Πατσίνι. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 78’ ο Μ. Ζουκουλίνι. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παριγκίνι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα ποδοσφαιριστές και την Μπάρι.

Αήττητοι παραμένουν οι «τζιαλομπλού» στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Περούτζια στις 12 Δεκεμβρίου του 2014 για το πρωτάθλημα της Σέριε Β επικράτησαν με 2-0. «Θα πρέπει να παίξουμε με την ίδια δυναμική και στην αναμέτρηση κόντρα στην Περούτζια. Στόχος μας είναι μόνο η νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Μ. Ζουκουλίνι (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Η Ελλάς Βερόνα επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μπάρι, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ελλάς Βερόνα παραμένει αήττητη στα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)