*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Παϊσαντού – Μπράζιλ Ντε Πελότας 2-1

ΜΠΡΑΖΙΛ ΝΤΕ ΠΕΛΟΤΑΣ

Η Μπραζίλ Ντε Πελότας μπορεί να έφερε δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία και να παρέμεινε εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά το 1-1 που έφερε εντός με την Αβαϊ μόνο ως επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί, δεδομένων των συνθηκών του αγώνα. Η αντίπαλος της ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 20ο λεπτό, ενώ στο 36’ έμεινε η ίδια με παίκτη λιγότερο! Και όμως κατάφερε να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου, με μία κεφαλιά έπειτα από στατική φάση!

Εχει μόνο μία ήττα στις εφτά τελευταίες αγωνιστικές, αλλά και μόλις δύο νίκες στο ίδιο διάστημα. Επίσης τα εφτά τελευταία παιχνίδια στην έδρα της είχαν under 2,5 γκολ.

Τιμωρημένος είναι ο Εντσον Περέιρα (ΜΕ) που αποβλήθηκε στην τελευταία αναμέτρηση, χωρίς να υπάρχει κάποιο άλλο σημαντικό πρόβλημα για τον τεχνικό της, Τζιλμάρ Ντε Πότζο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπραζίλ Ντε Πελότας έφερε 1-1 εντός με την Αβαϊ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 9/11 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

Το Μπραζίλ Ντε Πελότας – Παϊσαντού παίζει στην Interwetten

ΠΑΪΣΑΝΤΟΥ

Η Παϊσαντού έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Λοντρίνα, παρόλο που κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του ημιχρόνου το γκολ που δέχθηκε στο 28ο λεπτό. Αλλά η χαρά της κράτησε λίγο, αφού μόλις στο 53’ βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ, χωρίς αυτή τη φορά να βρει αντίδραση. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη της ήττα, με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην τελευταία θέση παραμονής, σε απόσταση βολής από τη σημερινή της αντίπαλο.

Επανέρχεται λοιπόν μία περίοδο αγωνιστικής κρίσης και όπως τόνισε ο τεχνικός της, Γκιγιέρμε Αλβες, δεν είναι χαζός και ξέρει πολύ καλά πως αν η ομάδα του χάσει απόψε, ενδεχομένως να είναι αυτός που θα «πληρώσει το μάρμαρο» και να απολυθεί! Οσον αφορά στην τελευταία ήττα, την απέδωσε σε κάποια προσωπικά λάθη παικτών του κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Η αποστολή ταξίδεψε από την Κυριακή το απόγευμα για το Πόρτο Αλέγκρε, εκεί που έμεινε χθες και προπονήθηκε στις εγκαταστάσεις της Γκρέμιο, πριν ξεκινήσει για να φτάσει στην πόλη που θα αγωνιστεί απόψε.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απουσιών και αναμένεται να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Παϊσαντού έχασε 2-1 εκτός από την Λοντρίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/11 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.