*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας – Μπραζίλ Ντε Πελότας 1-1

ΜΠΡΑΖΙΛ ΝΤΕ ΠΕΛΟΤΑΣ

Η Μπραζίλ Ντε Πελότας ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα, σε έναν αγώνα που ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στην διεκδίκηση του. Η αντίπαλος της ήταν πιο απειλητική, την πίεσε στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας δοκάρι, ενώ στην εκπνοή του έμεινε με παίκτη λιγότερο και υπέπεσε σε πέναλτι από το οποίο δέχθηκε το γκολ. Και στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν κατάφερε με 10 ποδοσφαιριστές να κάνει κάτι σημαντικό, πέραν κάποιων σουτ μακριά από την περιοχή που δεν ήταν και ιδιαιτέρως απειλητικά, τουλάχιστον δεν «έφαγε» άλλο τέρμα.

Στα εφτά τελευταία παιχνίδια της έχει μόνο μία νίκη, ενώ δεν έχει κερδίσει στους τρεις πιο πρόσφατους που έπαιξε στο γήπεδό της, αλλά χάνοντας μόνο τον τελευταίο που έδωσε εκεί. Και παραμένει έτσι εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής, μόλις στο -1, εκεί που βρίσκεται η σημερινή της αντίπαλος, κάτι που καταδεικνύει και την κρισιμότητα της αποψινής αναμέτρησης.

Τιμωρημένος είναι ο Εντερ Σκιόλα (ΑΜ), που αν και αγωνίζεται δεξιός μπακ είναι ο πρώτος της σκόρερ, αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο Ιτάκι (ΜΕ). Επιπλέον είναι πλέον διαθέσιμοι, καθώς δηλώθηκαν και παρουσιάστηκαν και επίσημα οι νεοαποκτηθέντες μέσοι Μίτσελ Σμόλερ, Γουάλας Περναμπουκάνο και Ραφαέλ Γκάβα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπραζίλ Ντε Πελότας έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα.

Στατιστικό: Εχει εννιά συνεχόμενα under 2,5.

Το Μπραζίλ Ντε Πελότας – Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΚΛΑΜΠ ΝΤΕ ΡΕΓΚΑΤΑΣ

Η Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Γκουαρανί, σε έναν αγώνα που ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, παρόλο που προηγήθηκε με πέναλτι στο 64ο λεπτό. Όμως δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε στο 79’. Αυτός ο βαθμός είναι που την χωρίζει και από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη σημερινή της αντίπαλο. Πάντως μακριά από το γήπεδο της όχι απλά δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, δεν έχει σκοράρει καν, χάνοντας τα τρία εξ αυτών.

Ο προπονητής της, Ντορίβα, δεν πτοήθηκε από τις αποδοκιμασίες που δέχθηκε στο τέλος του αγώνα, λέγοντας πως γνωρίζει ότι όταν κερδίζει η ομάδα παίρνει τα εύσημα, όταν δεν το καταφέρνει είναι άχρηστος! Πάντως δεν είχε παράπονο από την εμφάνιση των παικτών του και παρότι ήθελαν τη νίκη, ήταν ικανοποιημένος που κατάφεραν τουλάχιστον να πάρουν τον ένα βαθμό.

Από τον προηγούμενο αγώνα έλειψαν λόγω κάποιων ενοχλήσεων ο Κλέιτον Ξαβιέρ (ΜΕ) και ο Λούκας (ΜΕ) και το ίδιο αναμένεται να συμβεί και απόψε, ενώ και οι Φεϊχάο (ΜΕ), Τίνγκα (ΜΕ) βρίσκονται σε περίοδο αποκατάστασης από τραυματισμό και δεν είναι διαθέσιμοι εδώ και καιρό. Επιστρέφει από τιμωρία ο Αντερσον Κονσεϊσάο (ΑΜ), ενώ και αυτή έχει έναν νεοαποκτηθέντα στην αποστολή και διαθέσιμο, τον μέσο Λαζάρο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας έφερε 1-1 εντός έδρας με την Γκουαρανί για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει έξι σερί under 1,5 εκτός έδρας.