* 5η Αγωνιστική

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Πατρονάτο στα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια (3-3-0) με αντίπαλο την Σαρμιέντο

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ατλέτικο Τουκουμάν. Το καθοριστικό γκολ ήρθε στο 48’ από τον Αντράντα.

Μία ακόμη κακή εμφάνιση, μία ακόμη ήττα για την Πατρονάτο, που επιβεβαιώνει βδομάδα με τη βδομάδα ότι θα έχει συμπληρωματικό ρολο στην τρέχουσα καμπάνια και θα παλέψει να σώσει την κατηγορία στην ακόλουθη, του καλοκαιριού. Κύκνειο άσμα η ήττα στο Τουκουμάν για τον κόουτς Ντελφίνο, αναλαμβάνει υπηρεσιακός ο Γκρασιάνι της β’ ομάδας.

Τη Δευτέρα, σε ένα κάκιστο από πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο, η Πατρονάτο είχε τη μοναδική μεγάλη φάση με γεμάτο δοκάρι. Η Τουκουμάν άνοιξε το σκορ σε φάση διαρκείας με το ξεκίνημα της επανάληψης και διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμα ως το τέλος, με την Πατρονάτο ανήμπορη να δημιουργήσει.

Δίχως νίκη στα 8 τελευταία παιχνίδια της, σε συνέχεια της περσινής σεζόν, με ρεκόρ 0-3-5 και μόλις ένα γκολ ενεργητικό σε αυτό το σερί κι αυτό με αυτογκόλ στο “Μονουμεντάλ” πριν κυριαρχηθεί από τη Ρίβερ με 4-1.

Απέτυχε να σκοράρει και στα τέσσερα τελευταία εντός, τυχερή που έχει και έναν πόντο στη σεζόν, αφού η Ταγιέρες έπαιξε με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο στο πιο πρόσφατο ματς στο “Γκρέλα”.

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Νο Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ουνιόν Σάντα Φε. Η Ουνιόν προηγήθηκε με τον Ρολδάν (14’), αλλά η Σαρμιέντο γύρισε το ματς με Τόρες (34’) και Αντουέσα (42’). Στο 76’ αποβλήθηκε ο Ναρντόνι της Ουνιόν.

Είναι επιβεβαιωμένη η βελτίωσή της στη νέα σεζόν με τον Νταμόντε στον πάγκο, την Κυριακή έκανε την έκπληξη και υποχρέωσε την Ουνιόν στην πρώτη της φετινή ήττα.

Με γρήγορη μετάβαση και όμορφο σουτ εκτός περιοχής προηγήθηκε η Ουνιόν. Με εξαιρετική κομπίνα σε φάουλ ισοφάρισε η Σαρμιέντο, από στημένη μπάλα (κόρνερ) προέκυψε και η ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Διευκολύνθηκε από την αποβολή των φιλοξενούμενων, οι οποιοι ωστόσο είχαν με παίκτη λιγότερο δοκάρι από στημένα φάση.

Καλή η εικόνα της στη Χουνίν, καλείται πλέον να δείξει πράγματα και μακριά από αυτήν, αφού στα πέντε τελευταία ταξίδια της μετρά ισάριθμες ήττες, δίχως να καταφέρει να βρει δίχτυα!