*Φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στη φάση των “16”, η τρίτη ομάδα συνεχίζει στη φάση των “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για χθες, ωστόσο οδηγήθηκε σε αναβολή εξαιτίας των κακών καιρικών συνθηκών.

*Στον πρώτο γύρο: Ολίμπια – Πατρονάτο 1-0

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Σαν Τέλμο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ρούσο στο 25ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (31′, 46′, 55′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Πατρονάτο, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί της Τεμπερλέι (3-1 εντός). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βάλτερ Ότα φιλοξενήθηκε από τη Σαν Τέλμο, για τη δεύτερη κατηγορία της Αργεντινής, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 3-1. Δεν έπεισε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, όμως ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση και εν τέλει την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Με 18 βαθμούς παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, ούσα στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα τρία πρώτα παιχνίδια του ομίλου στο Κόπα Λιμπερταδόρες και αυτή ήταν την προηγούμενη αγωνιστική, επί της Μελγκάρ (4-1 εντός), καθώς είχαν προηγηθεί οι δυο ήττες από Ατλέτικο Νασιονάλ (1-2 εντός) και Ολίμπια (1-0 εκτός). Δεν βρίσκονται στην αποστολή οι τραυματίας Μπράιαν Νιέβας και ΛΑουτάρο Γκεμινιάνι.

Πατρονάτο Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*Αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-2-0).

ΟΛΙΜΠΙΑ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λιμπερτάδ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 19ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να παίζουν και με δέκα παίκτες από το 56′ και έπειτα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και έξι αναμετρήσεις η Ολίμπια, έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, η ομάδα του Ντιέγκο Αγκίρε φιλοξενήθηκε από τη Λιμπερτάδ, για το πρωτάθλημα Παραγουάης, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση, βρέθηκε πίσω από νωρίς και δεν έδειξε ικανή να αλλάξει την κατάσταση, παρότι έπαιζε και με αριθμητικό πλεονέκτημα για πάνω από μισή ώρα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας αρκετή διαφορά από τις πρώτες θέσεις, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Αήττητη μέχρι τώρα στον όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες, μετρώντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες, μετά και το εκτός 2-2 με την Ατλέτικο Νασιονάλ, την προηγούμενη αγωνιστική. Εκτίει τιμωρία ο Χουάν Μανουέλ Ρομέρο, που αποβλήθηκε στο τελευταίο.