*Η Λανούς παραμένει αήττητη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια κόντρα στην Πατρονάτο από το 2016 και μετά (0-4-4)

* Στο Κύπελλο: Πατρονάτο – Λανούς 2-2 (προκρίθηκε στα πέναλτι η Πατρονάτο)

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έρμαιο στις ορέξεις της επίδοξης πρωταθλήτριας Ρίβερ έγινε η Πατρονάτο πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων, δεν αντιστάθηκε στο “Μονουμεντάλ” και ταπεινώθηκε με 5-0!

Χάθηκε έτσι το μομέντουμ από τη νίκη (2-0) επί της προηγούμενης πρωταθλήτριας Κολόν, η οποία ήταν η μοναδική της στα τελευταία 15 παιχνίδια, από το Δεκαπενταύγουστο και μετά! Πολύ χαμηλά στη συνολική βαθμολογία, προτελευταία, δεν ισχύει υποβιβασμός για το 2021, αλλά χάνει ήδη έδαφος για το 2022.

Το ίδιο σχήμα με τον αγώνα απέναντι στην Κολόν προανήγγειλε ο κόουτς Ντελφίνο, καθώς επιστρέφουν οι Μπενίτες και Αρίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από τη Ρίβερ Πλέιτ. Απόλυτη κυρίαρχος στο ματς η Ρίβερ, με τον Άλβαρες να κάνει επιθετικό πάρτι σκοράροντας “καρέ” τερμάτων! Το 1-0 πέτυχε ο Παλαβεσίνο στο 13’ με σουτ εκτός περιοχής και μετά ανέλαβε δράση ο 21χρονος φορ με γκολ στο 29’, 37’, 41 & 74’. Δύο φορές σκόραρε σε κενή εστία, ισάριθμες εκμεταλλεύτηκε μεγάλο λάθος του αντίπαλου κίπερ. Ωσεί παρούσα στο ματς η Πατρονάτο, δεν απείλησε καθόλου μέχρι το 5-0.

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Betshop)

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΑΝΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προερχόμενη από αήττητο σερί πέντε αγώνων (2-3-0) πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η Λανούς, που μάχεται για ένα διεθνές εισιτήριο το 2022. Δίκαιη η μοιρασιά με την Εστουδιάντες στο τελευταίο ματς, πήγε στους 54 πόντους στη συνολική βαθμολογία, στο -1 από την Μπόκα για την τελευταία διαθέσιμη θέση στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Πετυχημένα τα δύο τελευταία ταξίδια της ομάδας του Σουμπέλδια, μέσα στον Οκτώβριο πέρασε νικηφόρα από τις έδρες των Σαν Λορέντσο (1-3 με ανατροπή) και Αρχεντίνος (0-1).

Επέστρεψε στις προπονήσεις μετά την 10ημερη καραντίνα ο πολύπειρος φορ Σαντ και αναμένεται να ξεκινήσει στην κορυφή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Εστουδιάντες. Ο Λεάντρο Ντίας εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της Λανούς για να κάνει το 0-1 στο 13ο λεπτό, σε φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ. Η Λανούς αντέδρασε, πήρε την κατοχή και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Μαλκόρα. Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, η Εστουδιάντες απείλησε πρώτη σε 2-3 καλές περιπτώσεις, απάντησε στις ευκαιρίες στο φινάλε η Λανούς, δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα.