* 31η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Χαϊντενχάιμ – Πάντερμπορν 1-5

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ

Πέρα για πέρα ζωντανή στην προσπάθεια που πραγματοποιεί για απευθείας άνοδο στην Μπουντεσλίγκα εμφανίζεται η Πάντερμπορν. Με τους 51 βαθμούς που συγκέντρωσε τέσσερις στροφές πριν το τέλος της σεζόν βρίσκεται στο -2 από το 2ο Αμβούργο, το οποίο φιλοξενείται στο Βερολίνο από την τοπική Ουνιόν. Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές παραμένει αήττητη, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Χόλσταϊν Κίελ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Οκουγκάβα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το 47’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με τον Πρόγκερ.

Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Αντουί Αντιέι στο 82’, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ζολίνσκι. «Το πλέον θετικό είναι πως βρισκόμαστε σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη στις υπολειπόμενες αναμετρήσεις του πρωταθλήματος», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Πάντερμπορν, Στέφεν Μπάουμγκαρτ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Οι ποδοσφαιριστές μου τα πήγαν εξαιρετικά κόντρα στη Χόλσταϊν Κίελ, δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσω σε αλλαγές εν όψει της Χαϊντενχάιμ».

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Χόλσταϊν Κίελ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Betshop)

Δείτε τα προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Πάντερμπορν – Χαϊντενχάιμ παίζει στην Betshop

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Η Χαϊντενχάιμ έχει σήμερα (ίσως) την τελευταία ευκαιρία της για απευθείας άνοδο στην Μπουντεσλίγκα, καθώς με τους 49 βαθμούς που συγκέντρωσε βρίσκεται στο -2 από την Πάντερμπορν και στο -4 από το 2ο Αμβούργο. Προέρχεται από δύο σερί νίκες κόντρα στις Άουε (1-0 εκτός έδρας) και Σαν Πάουλι (3-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Σάτερερ στο 18’ για τους γηπεδούχους, προτού ο Ντόβενταν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 26’. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής τοποθέτησε το όνομά του και πάλι στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 73’, όταν ο Μπέκερ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Στις έντεκα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε η Χαϊντενχάιμ γνώρισε μόλις μία ήττα, στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και έξι ισοπαλίες (στις οχτώ under 2,5, στις επτά GG). «Έχουμε φτάσει στο φινάλε της σεζόν, οι ομάδες που βρίσκονται στις υψηλές θέσεις παίζουν μεταξύ τους, οπότε έχουμε την ευκαιρία να βελτιώσουμε τη βαθμολογική θέση μας. Ωστόσο, αυτό ισχύει και για τις αντιπάλους μας. Για αυτό η αναμέτρηση με την Πάντερμπορν είναι εξαιρετικά σημαντική», είπε ο προπονητής του συλλόγου, Φρανκ Σμιντ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Σαν Πάουλι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.