* Under 2.5 τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (08/08): Ζιλ Βισέντε – Πάσος Φερέιρα 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Μπενφίκα. Ο Γκριμάλδο άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και ο Ζοάο Μάριο πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μπενφίκα στο 11’.

Νέα φιλότιμη προσπάθεια από την Πάσος Φερέιρα μετά την επιστροφή του Πεϊσότο, γνώρισε όμως νέα εντός έδρας ήττα από ποιοτικότερο αντίπαλο και διατηρήθηκε στο -8 από τα μπαράζ παραμονής.

Της στράβωσε πολύ γρήγορα το παιχνίδι απέναντι στους “αετούς”, την πλήγωσε ο σπεσιαλίστας Γκριμάλδο με απευθείας φάουλ και πριν προλάβει να συνέλθει δέχθηκε και το δεύτερο γκολ. Είχε την στιγμή της στο φινάλε του ημιχρόνου με σουτ εκτός περιοχής να σταματά στο δοκάρι, αλλά νωρίτερα γλίτωσε σε δύο μεγάλες στιγμές της Μπενφίκα. “Σβηστό” το δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση, αλλά στο τελευταίο 20λεπτο η Πάσος είχε δύο ακόμη δοκάρια, ο εξτρέμ Τόμας το σημάδεψε ξανά εκτός περιοχής!

“Νιώθω καλά για την ομάδα, έχω αυτοπεποίθηση. Δεν χρειάστηκε να σπαταλήσουμε χρόνο για να ανυφώσουμε το ηθικό των παικτών μετά από τα δύο τελευταία παιχνίδια. “ δήλωσε ο κόουτς Πεϊσότο.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Μαράκας, παραμένει εκτός ο Ιμπραχίμ (μέσος).

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 21/22 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Κάζα Πία. Ο Μάρτινς άνοιξε το σκορ για την Κάζα Πία στο 46ο λεπτό, αλλά η Ζιλ Βισέντε γύρισε το παιχνίδι με Ναβάρο (50’ & 62’) και Καρβάλιο (54’).

Επιβεβαίωσε την ανοδική της τροχιά η Ζιλ Βισέντε την προηγούμενη Κυριακή στα προάστια της Λισαβόνας καταφέρνοντας να ανατρέψει το σκορ, πετυχαίνοντας τρία γκολ σε μία από τις καλύτερες άμυνες της λίγκας!

Έδειξε από νωρίς ότι έχει τον τρόπο να πληγώσει την Κάζα Πία στα μεσοδιαστήματα, την απείλησε σοβαρά δις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με γεμάτο δοκάρι. Με απόλυτο αιφνιδιασμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, η Κάζα Πία ξεδιπλώθηκε σεμιναριακά για το 1-0 στα 13 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα. Η αντίδραση της Ζιλ Βισέντε ήταν ιδανική, γέμισε την αντίπαλη περιοχή, εκμεταλλεύτηκε αδράνειες των αντίπαλων στόπερ σε ροή αγώνα και σε κόρνερ για να γυρίσει άμεσα το σκορ. Βρήκε σε ανισορροπία τον αντίπαλο και πέτυχε τρίτο γκολ στην κόντρα.

Νέο μεταγραφικό απόκτημα ο στόπερ Περέιρα από τη Βιλαφρανκένσε, προορίζεται για αντικαταστάτης του φευγάτου Κούνια. Κοντά στη Θέλτα είναι ο βασικός φορ Ναβάρο, αλλά ο κόουτς Σόουζα τον πήρε στην αποστολή. Τραυματίες παραμένουν οι Φερνάντες (στόπερ), Άντριου (κίπερ) και Μπάρος (αρ. μπακ).