* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (17/09): Σάντα Κλάρα – Πάσος Φερέιρα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Κάζα Πία. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπερνάρντο άνοιξε το σκορ για την Πάσος Φερέιρα, αλλά η Κάζα Πία γύρισε το παιχνίδι με αυτογκόλ στο 67’ και τον Βαρέλα στο 76’.

Με άδεια χέρια έφυγε τη Δευτέρα από τα προάστια της Λισαβόνας παρότι προηγήθηκε και παρέμεινε ουραγός της Liga Portugal, στο -4 από τη θέση των μπαράζ παραμονής που είναι πλέον ο ρεαλιστικός στόχος.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κάζα Πία, διόλου απειλήθηκε ως την ανάπαυλα. Είχε την κατοχή (68%), τον έλεγχο του ρυθμού και δοκάρι νωρίς. Δευτερολεπτα πριν ο διαιτητής στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια ο νεοφερμένος χαφ Μπερνάρντο έπιασε ένα απίθανο βολέ από τα 25 μέτρα για το 0-1! Διαφορετική η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, η Κάζα Πία ανέβασε στροφές και βάσει ευκαιριών δικαίως γύρισε το παιχνίδι. Με άτυχο για την Πάσος αυτογκόλ σε γρήγορη μετάβαση και σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση με τον πρώην αρχηγό του ΠΑΟΚ. Μηδενικές οι απειλές της Πάσος μετά την ανάπαυλα.

“Η ομάδα είναι ανταγωνιστική, ενωμένη, πιστεύει στη διαδικασία και τις δυνατότητές της. Περισσότερο από την απόδοσή μας, η πίεση για τους βαθμούς είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας. Γι αυτό δουλέψαμε πολύ στο πνευματικό κομμάτι αυτή την εβδομάδα. Το παιχνίδι με την Σάντα Κλάρα είναι ζωτικής σημασίας και για τις δύο ομάδες” δήλωσε ο κόουτς Πεϊσότο.

Μοναδική αξιοσημείωτη απουσία ο Τζαλό (μέσος).

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Γκιμαράες. Ο Σαφίρα σκόραρε στο 22’ και το 30’ για την Γκιμαράες, ο Αντρέ Σίλβα έκανε το 0-3 στο 44’ και στο 64’ ο Ρίλντο μείωσε για την Σάντα Κλάρα.

Δεν κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι οι νησιώτες ούτε μετά τη δεύτερη αλλαγή προπονητή μέσα στην σεζόν, στο ντεμπούτο του Ατσιόλι γνώρισαν 4η διαδοχική ήττα, ενώ αγνοούν τη χαρά της νίκης από τις 14 Νοεμβρίου, με ρεκόρ 0-3-11 έκτοτε σε όλες τις διοργανώσεις!

Δίχως αμυντική ισορροπία για ακόμη μία φορά, λάθος τοποθετημένη η 4αδα στο φάση του 0-1, η Γκιμαράες απείλησε εκ νέου πριν πετύχει το δεύτερο γκολ από στατική φάση, ενώ το 0-3 έγινε με σουτ από τα 30 μέτρα να “κρεμάει” τον γηπεδούχο κίπερ! Μηδενικές οι απειλές της Σάντα Κλάρα στο πρώτο μέρος, υπήρξε αντίδραση στο δεύτερο, μείωσε, πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή.

“Δουλεύουμε με το γκρουπ για να αυξήσουμε την αυτοπεποίθηση μας και πάνω απ’ όλα να καταλάβουμε ότι έχουμε μία ομάδα με αρκετή ποιότητα. Νομίζω ότι υπάρχουν οι συνθήκες να κάνουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Τονίσαμε ότι πρέπει να παίξουμε απλά. ” δήλωσε ενόψει του σημερινού αγώνα ο κόουτς Ατσιόλι.

Σταθερά εκτός οι τραυματίες Περέιρα (κίπερ) και Ντομίνγκος (αμυντικός). Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο νεοφερμένος Νογκέιρα (στόπερ).