17η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ρίο Άβε. Ο Τόμας πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 34ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη! Η Πάσος Φερέιρα έκανε σεφτέ στην Primeira Liga μετά από 15 αποτυχημένες απόπειρες, παρέμεινε φυσικά στον πάτο της βαθμολογίας, αλλά μείωσε στο -8 από τη θέση των μπαράζ.

Κακό το πρώτο κομμάτι του αγώνα στη Βίλα ντο Κόντε το προηγούμενο Σάββατο, δίχως φάσεις πριν το απευθείας φάουλ του Τόμας για το 0-1, στο οποίο φέρει μεγάλη ευθύνη ο γηπεδούχος κίπερ. Άλλαξε η τακτική προσέγγιση της Πάσος μετά το γκολ και κυρίως μετά την ανάπαυλα. Σε παθητικό ρόλο (23% κατοχή στο β’ ημίχρονο), αμύνθηκε χαμηλά μέτρα, ροκάνισε το χρόνο με κάθε δυνατό τρόπο, έπαιξε κυνικά για την πολυπόθητη νίκη, κατάφερε να μην επιτρέψει “καθαρές” ευκαιρίες στην Ρίο Άβε παρά τις πολλές επισκέψεις αυτής στην περιοχή.

“Η νίκη μας βοήθησε να συγκεντρωθούμε καλύτερα στην δουλειά και πλέον πιστεύουμε ότι μπορούμε να κλέψουμε πόντους κι από την Μπράγκα, η οποία είναι μία εξαιρετική ομάδα.” δήλωσε ο κόους Πεϊσότο, ο οποίος έχει να διαχειριστεί αρκετές απουσίες.

Μαζί με τους τραυματίες Ζόρντι (κίπερ), Φονσέκα (δεξί μπακ), Ράμος (στόπερ), Ιλόρι (στόπερ) και Ιμπραχίμ (χαφ), θα λείψουν λόγω καρτών οι σημαντικοί Αντούνες (αρ. μπακ), Τζαλό (μέσος).

Νέο μεταγραφικό απόκτημα ο υψηλόσωμος Βραζιλιάνος φορ Φάμπιο Γκόμες, δανεικός από την Ατλέτικο Μινέιρο.

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μποαβίστα. Ο Βιτίνια πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 46ο λεπτό.

Διεύρυνε το νικηφόρο σερί (4/4) η Μπράγκα, παρότι ήταν διόλου πειστική στο σαββατιάτικο παιχνίδι με την Μποαβίστα. Κουρασμένη κυρίως πνευματικά μετά την επική ανατροπή στο Κύπελλο, δεν είχε φρεσκάδα και ιδέες, αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει ένα ακόμη “τρίποντο”, να παραμείνει 2η και να μειώσει στο -4 από την κορυφή!

Καλύτερη η Μποαβίστα στο πρώτο ημίωρο, κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα, είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Πολύ λίγα πράγματα δημιουργικά από την Μπράγκα ως την ανάπαυλα, ευτύχησε να προηγηθεί με την σέντρα της επανάληψης από τραγικό λάθος γύρισμα του αντίπαλου στόπερ. Κυνική στο υπόλοιπο του αγώνα, έκατσε πάνω στο γκολ, δεν είχε υψηλές εντάσεις, αλλά κατάφερε να το υπερασπιστεί με σχετική άνεση ως το τέλος.

Προσπαθεί να κρατήσει προσγειωμένη την ομάδα του ο κόουτς Ζόρζε, στον οποίο ξεκίνησαν οι πρώτες ερωτήσεις για τον η Μπράγκα διεκδικεί το πρωτάθλημα. Κλισέ η απάντηση ότι βλέπουν κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.

Συνεχίζει να έχει ενοχλήσεις ο Νιακατέ (στόπερ) και είναι αμφίβολος για σήμερα.