13η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Τα 5 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Πόρτο. Ο Εβανίλσον άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και στο 39’ πέτυχε το 3-0. Ενδιάμεσα (31’) σκόραρε ο Ταρεμί και στο 55’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ.

Δεν θα μπορούσε αυτή η τραγική Πάσος Φερέιρα να πάρει κάτι από το πρόσφατο ταξίδι της στο “Ντραγκάο”, ηττήθηκε πολύ εύκολα από τους περσινούς νταμπλούχους, οι οποίοι έκαναν και fair play στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική ήττα για τους ουραγούς, σκόραραν μόλις μία φορά σε αυτό το σερί και ακόμα ψάχνουν την παρθενική τους νίκη στην σεζόν! Ακόμα και το μοναδικό τους εντός έδρας πόντο τον πήραν με δόση τύχης απέναντι στην Αρούκα (1-1).

Προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα ο κόουτς Μότα που ανέλαβε στις 18 Οκτωβρίου, δεν θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει και πολύ στη διακοπή του Μουντιάλ, αφού οι Πορτογάλοι θα συνεχίσουν με την διοργάνωση του Λιγκ Καπ.

Νέες απουσίες οι Πιρές (αμ. χαφ), Ντελγάδο (εξτρέμ) που συμπλήρωσαν κάρτες και ο Ιλόρι (στόπερ) που τραυματίστηκε, παραμένουν εκτός οι Κάρλος (χαφ) και Βιγκάριο (αρ. μπακ).

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα, στην παράταση (2-1) από την Γκιμαράες για το Κύπελλο. Με αυτογκόλ προηγήθηκε στο 30’ η Γκιμαράες, με τον Ζοχί ισοφάρισε στο 81’ η Βιζέλα. Στο 100’ με πέναλτι του Σαφίρα πήρε την πρόκριση και στα επόμενα λεπτά αποβλήθηκαν οι Άντερσον αι Σίλβα της Βιζέλα.

Με δραματικό-πικρό τρόπο ολοκληρώθηκε η πορεία της Βιζέλα στο Κύπελλο, την Τετάρτη λύγισε στο “Αφόνσο Ενρίκες” και πηγαίνει κουρασμένη και πληγωμένη στο σημερινό παιχνίδι.

Διπρόσωπο το παιχνίδι της Τετάρτης, η Γκιμαράες ήταν καλύτερη στο πρώτο μέτος, αντέδρασε στο δεύτερο η Βιζέλα και είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας. Αυστηρό το πέναλτι που καταλογίστηκε κι έκρινε το παιχνίδι, έξαλλος ο κόουτς Πατσέκο με τον διαιτητή μετά τη λήξη του αγώνα, η “έκρηξή” του έφερε τιμωρία από την Ομοσπονδία και δεν θα είναι σήμερα στον πάγκο της ομάδας του.

Τιμωρημένοι επίσης από το μεσοβδόμαδο αγώνα οι Άντερσον (στόπερ) και Τομάς Σίλβα (χαφ). Επέστρεψαν όμως οι μέσοι Γκούζο και Κλαουντεμίρ.