*3η αγωνιστική.

*Από εφτά σερί μεταξύ τους NG έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Μόλις δύο διπλά στα τελευταία 18 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, από ένα για κάθε ομάδα.

*Μόλις μια ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στα τελευταία εννέα εντός έδρας ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό σ’ όλες τις διοργανώσεις (6-2-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό. Χωρίς πολλές φάσεις το ματς, δίκαιο το αποτέλεσμα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ακυρωθέν γκολ στο 62’.

Στάθηκε «όρθιος» στο εκτός έδρας ματς με τον Παναιτωλικό την περασμένη εβδομάδα, πήρε το μάξιμουμ με βάση την εικόνα του. Το ματς είχε ρυθμό μόνο στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αγρινίου είχε μια-δυο μεγάλες φάσεις, αλλά είτε ήταν άστοχη, είτε έπεσε πάνω στον γκολκίπερ Κλέιμαν. Είχε κλασική ευκαιρία και ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Γκίνο. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε πολύ, οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Σήκωσε μεγάλη κουβέντα η φάση του 62’, εκεί δε φαίνεται καθαρά αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή μετά το σουτ του Καρέλη, στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε, αλλά υποδείχτηκε οφ-σάιντ.

«Στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, σε δύσκολη έδρα αν παίρνεις έναν βαθμό δεν θα πεις ότι είσαι ικανοποιημένος, αλλά αν δεν μπορείς να κερδίσεις καλύτερα να μη χάσεις. Οπότε απ’ αυτήν την άποψη θα πω ναι, είμαι ικανοποιημένος. Κατά τα άλλα όμως δεν είχαμε την απόδοση που θα θέλαμε. Ειδικά στο β’ ημίχρονο δεν μπορούσαμε να έχουμε στην κατοχή μας την μπάλα, είχαμε αρκετά ‘νεκρά’ διαστήματα αν εξαιρέσουμε δύο στιγμές», είπε ο κόουτς Στάικος.

Η ομάδα του μετρά τέσσερις πόντους σε δύο ματς, στην πρεμιέρα επικράτησε άνετα 3-0 της Κηφισιάς εντός έδρας. Διαθέσιμοι σήμερα οι Καραχάλιος (Μέσος, 1) και Κόντε (Επιθετικός, 1,2).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Πήρε μόλις μια νίκη στα τελευταία πέντε ματς, φιλικά και επίσημα (1-3-1).

*Έρχεται από 3/5 Under 2.5 σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στην Μπράγκα. Το γκολ ο Μπρούμα στο 83’. Με δέκα παίκτες έμεινε στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός. Είχε αρκετές φάσεις ο Παναθηναϊκός, μπορούσε να προηγηθεί, όπως και να ισοφαρίσει.

Επιχείρησε την υπέρβαση κόντρα στην Μπράγκα την Τρίτη, αλλά τα «χάλασε» στην τελική προσπάθεια. Πήρε ώθηση απ’ τους χιλιάδες φίλους του που γέμισαν το ΟΑΚΑ, είχε καλή εικόνα, έδειξε να μη φοβάται τη στιγμή και έφερε τον ποιοτικό αντίπαλο αρκετές φορές σε δύσκολη θέση. Είχε μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί με τους Βαγιαννίδη και Παλάσιος, στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα δεν είχε καλές επαφές με την μπάλα, αλλά μετά από λάθος απομάκρυνση του Μάγκνουσον βρήκε το γκολ στο 83’ και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση. Είχε μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, που σε καμία περίπτωση δεν άξιζε να χάσει.

«Το παιχνίδι κρίθηκε περισσότερο στην λήψη σωστών αποφάσεων. Υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και με αυτόν τον τρόπο να είμαστε πιο άνετοι και ελεύθεροι. Αν μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα; Πιθανότατα ναι, πάντα μπορείς να κάνεις περισσότερα. Σίγουρα δεν θα είναι εύκολο να το διαχειριστούμε γιατί όλοι μας θέλαμε την πρόκριση στους ομίλους και σίγουρα μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι η απογοήτευση είναι πολύ μεγαλύτερη», είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Η ομάδα του έρχεται από εντός έδρας νίκη 3-0 επί του Βόλου στην πρεμιέρα της στο νέο πρωτάθλημα, το αποτέλεσμα ήρθε χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα. «Καθάρισε» το ματς απ’ το πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 37’ και έδωσε την ευκαιρία στον Γιοβάνοβιτς να κάνει αλλαγές. Σήμερα το ροτέισον δε θα είναι μεγάλο, μπήκαν στην αποστολή οι Ζέκα και Γερεμέγεφ, εκτός ο τραυματίας Γεντβάι και ο άρρωστος Χουάνκαρ.