*2η αγωνιστική των πλέι-άουτ.

*Στην κανονική διάρκεια: Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0, ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 0-0.

*Under 2.5 οι 11/15 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Μόλις δύο νίκες πήρε ο Παναιτωλικός στα τελευταία 10 ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα ανεξαρτήτως έδρας (2-4-4).

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στον Ατρόμητο. Το 1-0 ο Γκονθάλεθ στο 37’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Παμλίδη στο 49’. Το 2-1 ο Τζαβέλλας στο 61’, ισοφάρισε ξανά ο Εραμούσπε στο 85’. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Βέργο.

Απ’ τις χαμένες ομάδες της πρεμιέρας των πλέι-άουτ, υπέστη οδυνηρή εκτός έδρας ήττα απ’ τον Ατρόμητο. Έπαιζε μόνος του ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να έχει σκοράρει ένα ή δύο γκολ, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη. Ωστόσο, το γκολ ήρθε απ’ το πουθενά για τον μετριότατο Ατρόμητο. Δίκαιο το 1-1 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, στο 61’ ο Ατρόμητος προηγήθηκε ξανά από τύχη, ο ΠΑΣ πίεσε πολύ, κυρίως από στατικά και βρήκε το 2-2 στο 85’. Άξιζε μίνιμουμ την ισοπαλία, αλλά στις καθυστερήσεις είχε αργή αντίδραση στην κάθετη πάσα προς τον Βέργο, εκεί έγινε το 3-2 και δεν είχε πλέον περιθώρια αντίδρασης.

«Στενάχωρο για όλους να μην παίρνεις κάτι από αυτό το παιχνίδι. Δεχόμαστε γελοία γκολ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κυριάρχησε, είχαμε ευκαιρίες, αλλά η τύχη μας έχει γυρίσει την πλάτη», είπε ο φανερά απογοητευμένος κόουτς Γρηγορίου, ενώ ο Παμλίδης πρόσθεσε: «Θα έπρεπε στα τελευταία λεπτά να υπάρχει λίγη σκοπιμότητα γιατί ο κάθε βαθμός είναι υπερπολύτιμος. Δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε, ξέρουμε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα».

Τέταρτο σερί ματς που δεν κερδίζει η ομάδα του (0-2-2), έμεινε στους 18 πόντους και παραμένει ουραγός στη βαθμολογία, στο -4 πλέον απ’ την παραμονή, στο -5 απ’ τον σημερινό αντίπαλο. Γίνεται αντιληπτό ότι παίζει μόνο για τη νίκη σ’ όλα τα ματς, αρχής γενομένης από σήμερα. Μεγάλη ζημιά για τον δεξιό μπακ Τουτού, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 8/11 τελευταία παιχνίδια του.

*G/G στα 8/11 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί του Πανσερραϊκού. Το 1-0 ο Χουάνπι στο 26’, το 2-0 ήρθε στο 34’ απ’ τον Μαυρία, το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε απ’ τον Λομόνακο στις καθυστερήσεις.

Ξεκίνησε τα πλέι-άουτ με τρομερό τρόπο, επικράτησε άνετα του Πανσερραϊκού εντός έδρας και έβαλε τις βάσεις για διεκδίκηση της παραμονής. Απείλησε πρώτος ο Πανσερραϊκός, αλλά από εκεί και έπειτα εξαφανίστηκε απ’ το γήπεδο, ο Παναιτωλικός σκόραρε στο 26’ με χαρακτηριστική άνεση και έφτασε χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο 2-0 μερικά λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Αγρινίου διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση στη συνέχεια, δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ και έφτασε στο φινάλε στο 3-0.

«Το χρειαζόμασταν για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους. Είχαμε κι άλλες ευκαιρίες. Με αφήνει πολύ ικανοποιημένο. Έχουμε ένα σπουδαίο ματς μπροστά μας. Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας. Αυτή την εικόνα να μην την χάσουμε, να την βελτιώσουμε», είπε ο κόουτς Πετράκης. Η ομάδα του κέρδισε ξανά έπειτα από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος (0-2-2), ανέβηκε στους 23 πόντους και βρίσκεται στο +1 απ’ την τελευταία δυάδα, στο +5 απ’ τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα. Ακολουθούν ματς «φωτιά» με Βόλο (εντός) και Κηφισιά (εκτός), κλείνει με τους αδιάφορους Αστέρα Τρίπολης (εκτός), Ατρόμητο (εντός) και ΟΦΗ (εκτός).