*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πάρτικ Θιστλ-Χάμιλτον 1-1.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Χάμιλτον-Πάρτικ Θιστλ 1-2.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ντανφέρμλιν με σκορ 1-1, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με την εκτέλεση πέναλτι του Μπενεντίκτους στο 42’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φιτζπάτρικ στο 51’. Στην παράταση το παιχνίδι έμεινε χωρίς αλλαγή στο σκορ, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι. Την πρόκριση πήρε η Πάρτικ Θιστλ με σκορ 4-2.

Μέτρια εμφάνιση για την Πάρτικ Θιστλ που εν τέλη δεν της κόστισε την πρόκριση. Μέτριο πρώτο μέρος, δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργική, με αποτέλεσμα να απειλήσει ελάχιστα την αντίπαλη εστία, μένοντας εν τέλη στο μηδέν. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μια παράβαση που έγινε εντός περιοχής, ανοίγοντας το σκορ από την άσπρη βούλα ελάχιστα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στη συνέχεια ήταν αναποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια. Στην παράταση πίεσε, αλλά και πάλι το σκορ έμεινε απαράλλακτο, ενώ στα πέναλτι η τύχη της χαμογέλασε, παίρνοντας εκεί την πρόκριση.

Να παραμένει στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων θέλει ιδανικά, εκμεταλλευόμενη για ακόμα μία φορά το πλεονέκτημα έδρας. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, όμως δεν έχει βρει ακόμα το «αντίδοτο» στις αμυντικές αστάθειες που βγάζει στις περισσότερες αναμετρήσεις της. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε αήττητο σερί έξι αγώνων εντός έδρας, σε όλες τις διοργανώσεις, το οποίο την έχει βοηθήσει σημαντικά στο να βρίσκεται εντός τετράδας.

Πάρτικ Θιστλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Ρος Κάουντι, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Παρά τις ευκαιρίες που είχαν αμφότερες, καμία δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου και εκεί ακολούθησε το ίδιο σκηνικό, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί και στα πέναλτι, όπου η Χάμιλτον επικράτησε με σκορ 5-3.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά άκρως θετικό αποτέλεσμα για τη Χάμιλτον. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι, όπου και πήρε τεράστια πρόκριση.

Ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, πανηγύρισε διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και πλέον έχει ψυχολογία προκειμένου να παλέψει για την παραμονή. Το τρίποντο ύστερα από καιρό στο πρωτάθλημα σε συνδυασμό με τις δύο προκρίσεις που κατάφερε να πάρει στα κύπελλα, αναμένεται να της δώσουν άλλον «αέρα» πλέον, καθώς βρίσκεται στο -4 από την 9η Άρμπροουθ, έχοντας όμως και μία αγωνιστική λιγότερη.