* 23η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ίντερ – Πάρμα 0-1

* Η Πάρμα πανηγύρισε τη νίκη στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Ίντερ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Πάρμα με αντίπαλο την Ίντερ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Πάρμα παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ίντερ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΑΡΜΑ

Μπορεί να θεωρούνταν το μεγάλο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, ωστόσο η Πάρμα ταξίδεψε χωρίς φόβο στο Τορίνο και την έδρα της Γιουβέντους την προηγούμενη βδομάδα, από την οποία έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) για την 22η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36’ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο και το 62’ με τον Ρουγκάνι. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Μπαριλά. Στο 66’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το δεύτερο προσωπικό γκολ του έκανε το 3-1.

Η Πάρμα δεν παρέδωσε τα όπλα, μείωσε στο 74’ με τον Ζερβίνιο, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε και πάλι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα. Με τους 29 βαθμούς που συγκέντρωσε το συγκρότημα του Ντ’ Αβέρσα διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις του αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες (στις τρεις σημειώθηκε under 2,5).

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Πάρμα υπογράμμισε πως «η περηφάνεια της Ίντερ έχει πληγεί», αλλά και πως η νίκη στην αποψινή αναμέτρηση «δεν είναι αδύνατη». «Θα δώσουμε μία δύσκολη μάχη, ωστόσο ένα θετικό αποτέλεσμα δεν είναι αδύνατο να επιτευχθεί. Το μεγάλο όπλο την Ίντερ είναι η κατοχή της μπάλας. Οι ποδοσφαιριστές της κάνουν πολλές σέντρες από πλάγια με στόχο τον Ικάρντι, έναν από τους καλύτερους επιθετικούς στον πλανήτη», είπε ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Γιουβέντους και Πάρμα στην έδρα της πρώτης (3-3) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΙΝΤΕΡ

Αυξάνουν και πληθαίνουν τα μαύρα σύννεφα πάνω από τον Λουτσιάνο Σπαλέτι, ειδικά μετά τη νέα ήττα της Ίντερ από την Μπολόνια (1-0 εντός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σανταντέρ στο 32’, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Πούλγκαρ. «Η αναμέτρηση με αντίπαλο την Πάρμα δεν θα είναι καθοριστική για το μέλλον του Λουτσιάνο Σπαλέτι στην ομάδα. Βρισκόμαστε, ομολογουμένως, σε μία δύσκολη κατάσταση, ωστόσο η θέση του στον πάγκο είναι πέρα για πέρα ασφαλής.

Είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο στη σεζόν, υπάρχουν ακόμα 16 αγωνιστικές μπροστά μας και είμαστε στην 3η θέση», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο τεχνικός διευθυντής των «νερατζούρι», Μπέπε Μαρότα. Την προηγούμενη βδομάδα έκανε την εμφάνισή του ο Αντόνιο Κόντε στα γραφεία του συλλόγου, αυτήν ήταν η σειρά του Ζοζέ Μουρίνιο να βρεθεί στο Μιλάνο φουντώνοντας τα σενάρια απομάκρυνσης του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Η Ίντερ έχει αποσπάσει μόλις ένα βαθμό στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, μη καταφέρνοντας να σκοράρει κάποιο γκολ, ενώ παράλληλα γνώρισε και τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας στη διαδικασία των πέναλτι από τη Λάτσιο στο Μιλάνο.

Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι προειδοποίησε τους ποδοσφαιριστές του πως θα πρέπει να παρουσιαστούν βελτιωμένοι κόντρα στην Πάρμα. «Όλοι μας θα πρέπει να βελτιωθούμε, βρίσκεται σε κίνδυνο η ποιότητά μας. Θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε μία εμφάνιση που θα σκεπάσει όλα τα προβλήματα, χωρίς ωστόσο να ξεχνάμε τη δουλειά που κάναμε τόσο καιρό», είπε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Ίντερ, η οποία την Πέμπτη (14/2) ταξιδεύει στην Αυστρία και την έδρα της Ραπίντ Βιέννης για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Ίντερ από την Μπολόνια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.