*2η αγωνιστική

*Έξι διαδοχικές νίκες μετράει η Παρί Σεν Ζερμέν με αντίπαλο τη Μονπελιέ για το πρωτάθλημα, σκοράροντας σε όλα τα παιχνίδια από δύο γκολ και πάνω.

*Over 2.5 ήρθαν οι 9/10 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 5-0 κόντρα στην Κλερμόν. Προηγήθηκε με τον Νεϊμάρ στο 9’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Χακίμι στο 26’, με τον Μαρκίνιος να πετυχαίνει το 0-3 στο 38’. Ο Μέσι με δύο δικά του γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 0-5 (80’, 86’).

Πραγματοποιεί δυναμικό ξεκίνημα στη σεζόν, μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ (νίκησε 4-0 τη Ναντ), ξεκίνησε με το… δεξί στο εγχώριο πρωτάθλημα, διασύροντας με πέντε γκολ την Κλερμόν εκτός έδρας. Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απ’ το ξεκίνημα, κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και ουσιαστικά τελείωσε το ματς απ’ το πρώτο ημίχρονο (0-3). Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο μέρος, δεν άφησε το πόδι απ’ το γκάζι και έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Τα “βαριά” ονόματα έκαναν τη δουλειά, δύο γκολ και μια ασίστ ο Μέσι, ένα γκολ και τρεις ασίστ ο Νεϊμάρ.

Δεν δείχνει να έχει αντίπαλο στη μάχη του τίτλου ούτε φέτος και είναι -ξανά- το αδιαμφισβήτητο φαβορί για back to back πρωτάθλημα. Στο μεταγραφικό κομμάτι, βρίσκεται κοντά στην απόκτηση του χαφ Φαμπιάν Ρουίθ (από Νάπολι), ενώ ο κόουτς Γκαλτιέ ζητά ακόμη έναν επιθετικό (ακούστηκαν οι Λεάο και Ράσφορντ). Στο μεταξύ, η διοίκηση προσπαθεί να «ξεφορτωθεί» τους Νάβας, Κέρερ, Ραφίνια, Ερέρα, Παρέδες, Κουρζάβα, με τους δύο πρώτους μάλιστα να βρίσκονται σε επικοινωνία για τη μεταγραφή τους. Επιστρέφει ο σούπερ σταρ Εμπαπέ, που απουσίαζε λόγω ενοχλήσεων στην πρεμιέρα. Μπήκε αποστολή για πρώτη φορά και ο νεοφερμένος χαφ Ρενάτο Σάντσες.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3.5 τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Σκόραρε 2+ γκολ στα 14/15 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΟΝΠΕΛΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στην Τρουά. Προηγήθηκε με τον Σεντ – Λους στο 3’, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 12’, απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Σαβανιέ στο 15’, με την Τρουά να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα στο 17’. Η Μονπελιέ πήρε τη νίκη με γκολ του Σαβανιέ στο 81’.

Μπήκε με νίκη στη νέα σεζόν η Μονπελιέ, ξεπερνώντας με 3-2 το εμπόδιο της Τρουά εντός έδρας. Ωραίος ο ρυθμός στο ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, δύο φορές μπήκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, δεν το χάρηκε και ισάριθμες φορές δέχθηκε την ισοφάριση. Ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα το δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, έδειξε περισσότερη τόλμη και θέληση στο φινάλε φτάνοντας στη νίκη.

Αυτή, μάλιστα, ήταν η πρώτη νίκη της Μονπελιέ μετά από πέντε μήνες (έκλεισε άσχημα την περσινή σεζόν, είχε ρεκόρ 0-2-7 στις τελευταίες εννιά αγωνιστικές). “Έπρεπε να κερδίσουμε και κερδίσαμε. Είναι μια επιτυχία που περιμέναμε πολύ καιρό και αισθανόμαστε ανακουφισμένοι. Πρέπει τώρα να δουλέψουμε πάνω στα μειονεκτήματά μας”, είπε ο κόουτς Νταλ’ Ογκλιό, ο οποίος είχε αμφισβητηθεί έντονα στο τέλος της περσινής σεζόν. Στο μεταγραφικό παζάρι προέκυψε ενδιαφέρον της Ρεν για τον ταλαντούχο φορ Γουαχί. Εξέτισε ο χαφ Φερί, επιστρέφει και εξτρέμ Νορντέν. Τραυματίστηκε στην πρεμιέρα ο επιθετικός Μαβιντιντί και τέθηκε νοκ άουτ μέχρι το τέλος του μήνα. Δεν κλήθηκε ο μπακ Πέδρο Μέντες.