*15η αγωνιστική

*Οι οκτώ προηγούμενες συναντήσεις των δύο ομάδων ήρθαν 2-3 γκολ, οι 5/6 πιο πρόσφατες ήταν και Goal/Goal.

*Η Μετς νίκησε στο 90λεπτο τις πέντε από τις οκτώ συνολικά συναντήσεις των δύο ομάδων (5-2-1), μοναδική ήττα από την Παρί τη σεζόν 2018/2019.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Μπαστιά. Πήρε τη νίκη με γκολ του Γκιλαβογκί στο 34’.

Βρίσκεται σε άνοδο το τελευταίο διάστημα, συνεχίζει να αποδίδει καλύτερα εκτός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική πέρασε με το διπλό από την Μπαστιά. Δεν πραγματοποίησε καμιά εξαιρετική εμφάνιση, ευτύχησε να μπει σε θέση οδηγού με τον πρώτο σκόρερ Γκιλαβογκί, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα ως το φινάλε και πέρασε νικηφόρα από την Κορσική.

Επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα για την Παρί, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τη Λαβάλ, επέκτεινε το αήττητο στις τρεις αγωνιστικές, ανεβαίνοντας στην 9η θέση και στους 20 πόντους, στο -7 απ’ την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της (0-2-3), στα δύο πιο πρόσφατα έμεινε άσφαιρη. Παραμένει τραυματίας ο φορ Αμέλ, επιστρέφει ο χαφ Λαν.

ΠΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 18’, ισοφαρίστηκε στο 24’, απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Εντοράμ στο 39’, έκανε το 3-1 με τον Ουντόλ στο 60’, δέχθηκε το 3-2 στο 90’+4’.

Η διακοπή φάνηκε να της κάνει καλό, την περασμένη εβδομάδα επικράτησε 3-2 της Σεντ Ετιέν. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια πήγε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος με το 3-1 έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της νίκης, η μείωση στις καθυστερήσεις δεν ήταν αρκετή να της προκαλέσει προβλήματα.

Επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα για την Μετς, είχε προηγηθεί τετράδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-1-2, έμεινε άσφαιρη σε όλα), ανέβηκε στην 11η θέση και στους 18 βαθμούς, είναι στο -9 από την απευθείας άνοδο και στο +4 από την τελευταία τετράδα της βαθμολογίας. Ηττήθηκε στις τρεις πρόσφατες εξόδους της, όλες ήρθαν Under 2.5, ενώ σε όλες έμεινε άσφαιρη. Παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Καϊλάρ, διαθέσιμος ο χαφ Μαϊγκά.