6η Αγωνιστική

ΠΑΡΑΝΑ

Χωρίς φρένα συνεχίζεται ο κατήφορος της Παρανά, που γνώρισε ακόμη μια βαριά ήττα την προηγούμενη αγωνιστική αυτή τη φορά με 3-1 από τη Σάντος. Άντεξε στο πρώτο μέρος στην πίεση που δέχθηκε, “λύγισε” ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 3-1 με τον Σιλβίνιο. Από το κακό στο χειρότερο η κατάσταση για το συγκρότημα του Μικάλε, που μετά το πέρασμα πέντε αγωνιστικών έχει συγκεντρώσει μόλις έναν βαθμό, βρίσκεται σταθερά στον πάτο της Serie A, διαθέτοντας και τη χειρότερη άμυνα. Η Παρανά επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία έπειτα από 11 χρόνια, δείχνει όμως στο ξεκίνημα πως δύσκολα θα καταφέρει να παραμείνει σε αυτή με ανάλογη συνέχεια.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-1 από τη Σάντος γνώρισε η Παρανά την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Το Παρανά – Γκρέμιο παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΚΡΕΜΙΟ

Αν και τα βρήκε σκούρα μεσοβδόμαδα κόντρα στη Μονάγας, η Γκρέμιο απέφυγε τα χειρότερα, φτάνοντας στη νίκη με 1-2. Κλειστό παιχνίδι από τις δυο ομάδες στο πρώτο μέρος, που πήγαν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκρέμιο μπήκε καλύτερα και στο 69′ προηγήθηκε με τον Ραμίρο. Λίγο έλειψε να βγάλει στη συνέχεια μόνη της τα μάτια της, αφού στις καθυστερήσεις ο Κάνεμαν με αυτογκόλ έκανε το 1-1, λίγα λεπτά αργότερα όμως ο Ζάιλσον της χάρισε τη νίκη. Η Γκρέμιο σκαρφάλωσε έτσι στην κορυφή του 1ου ομίλου, έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους “16” του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στο πρωτάθλημα τώρα το συγκρότημα του Ρενάτο Γκαούτσο άφησε την προηγούμενη αγωνιστική βαθμούς, καθώς κόλλησε στο μηδέν με την Ιντερνασιονάλ. Μετρά μια ήττα μετά το πέρασμα πέντε αγωνιστικών και ψάχνει σήμερα κόντρα στην ουραγό Παρανά την επιστροφή στις επιτυχίες, προκειμένου να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις. Θα παραταχθεί σήμερα με απουσίες, καθώς εκτός βρίσκονται οι βασικοί Άρθρουρ, Έβερτον και Άλισον λόγω τραυματισμού.

Προηγούμενο ματς: Με 1-2 επικράτησε της Μονάγας η Γκρέμιο στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).