*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βάσκο Ντα Γκάμα – Παρανά 1-0

ΠΑΡΑΝΑ

Η Παρανά δεν τα κατάφερε ούτε στο ντέρμπι της πόλης, χάνοντας με 3-0 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο όγδοο λεπτό, αλλά στη συνέχεια έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, πριν δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 34’. Αυτό το γκολ της «έκοψε» τα πόδια, η αντίπαλος της στη συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, και παρόλο που έκανε άλλη μία μεγάλη φάση προς το τέλος για να μειώσει, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 89’. Αυτή ήταν η τρίτη της σερί ήττα, ένατη στις 12 τελευταίες αγωνιστικές που δεν κερδίζει. Είναι πάντα ουραγός, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας και ουσιαστικά περιμένει και τον μαθηματικό υποβιβασμό της, αφού έχει μείνει στο -14 από τις θέσεις παραμονής.

Ο προπονητής της, Κλαουντινέι Ολιβέιρα, είπε πως η ομάδα του κατέρρευσε γρήγορα, κάτι που δεν θα πρέπει να της συμβαίνει, παρά την ανάγκη που έχει για να κερδίσει. Ατύχησαν να δεχθούν γκολ όπως είπε στην πρώτη επίθεση της αντιπάλου, αλλά μετά το δεύτερο τέρμα έμοιαζαν να τα έχουν παρατήσει. Και αυτό είναι κάτι που δεν του άρεσε καθόλου, παρόλο που σε γενικές γραμμές έκρινε πως η ήττα τους άξιζε, απλά ίσως όχι με τόσο μεγάλο σκορ.

Εκτός των τραυματιών πλάγιων μπακ Ιγκόρ, Ζούνιορ που θα απουσιάσουν από την σημερινή αναμέτρηση, θα λείψουν και λόγω τιμωρίας οι αμυντικοί Ρενέ Σάντος, Ράιαν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Παρανά έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/6 N/G στα τελευταία της παιχνίδια.

Το Παρανά – Βάσκο Ντα Γκάμα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Η Βάσκο Ντα Γκάμα πήρε έναν βαθμό με το 1-1 που πήρε στην έδρα της Σάντος, ισοφαρίζοντας στο 79ο λεπτό το τέρμα που δέχθηκε στο 44’. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή, έκανε μόνο μία φάση από απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την αντίπαλο της να έχει δοκάρι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Αλλά και στο δεύτερο πήρε μπρος μετά τα μισά του, όταν έχασε δύο πολύ μεγάλες φάσεις, πριν φτάσει στην ισοφάριση. Αυτός ο βαθμός την έβγαλε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά μετά τα άλλα αποτελέσματα χθες βρέθηκε πάλι εντός αυτής, στο -1 από τις θέσεις παραμονής. Μακριά από την έδρα της δεν έχει καταφέρει να κερδίσει στο πρωτάθλημα.

Ο τεχνικός της, Αλμπέρτο Βαλεντίμ, είδε την ομάδα του να παίζει ποδόσφαιρο, λέγοντας πως η ομάδα του απέδειξε πως μπορεί να το κάνει και αυτό! Και ειδικά κόντρα σε μία δυνατή αντίπαλο εκτός έδρας, αν και παραδέχθηκε πως η αντίπαλος τους ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, με τη δική του ομάδα να υπερέχει στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αλλά ξεκαθάρισε πως δεν πρέπει να εφησυχάσουν, καθώς θα είναι ανόητο από μέρους τους να είναι ικανοποιημένοι. Απλά πρόκειται για το ξεκίνημα μίας βελτίωσης για την ομάδα του.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες εδώ και καιρό Ριλντο (ΕΠ), Μπρένο (ΑΜ), χτύπησαν πιο πρόσφατα οι Ντεσαμπάτο (ΜΕ), Λένον (ΑΜ), ενώ τιμωρημένοι είναι οι Αντρέι (ΜΕ), Φαμπρίσιο (ΑΜ). Αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο επιθετικός Μάξι Λόπεζ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έφερε 1-1 εκτός έδρας με τη Σάντος για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τρία συνεχόμενα G/G.