Φάση των “16”

*Αγώνας ρεβάνς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας με σκορ 1-1 ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας.

*Α’ παιχνίδι: Λάρισα – ΠΑΟΚ 1-1

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Ο ΠΑΟΚ διανύει μια καλή περίοδο από άποψη αποτελεσμάτων, πήρε μια δύσκολη νίκη εναντίον του Αστέρα Τρίπολης (3-2) στην Τούμπα και εξακολουθεί να υπάρχει μια αύρα αμφισβήτησης για το αν μπορεί φέτος να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή. Η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε την τέταρτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει με την πιο εμφατική, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στα Γιάννενα, με σκορ 0-4. Ένα από τα παιχνίδια που έδωσε δικαιώματα ήταν το πρώτο εναντίον της Λάρισας, όπου έσωσε την ισοπαλία στο φινάλε.

Το τελικό 1-1 του δίνει πλέον ισχυρότερο προβάδισμα να ανατρέψει την κατάσταση σήμερα και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με το θεσμό να αποτελεί στόχο για το “Δικέφαλο του Βορρά”. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμοι οι Τέιλορ και Καντουρί καθώς ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς. Παίρνουν ανάσες οι Πασχαλάκης, Κρέσπο, Βαρέλα με τον Λουτσέσκου να ετοιμάζει ροτέισον στην ενδεκάδα. Επιστρέφει ο Μιτρίτσα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, για το πρωτάθλημα. Στο 12’ ο Σονί σκόραρε για το 0-1, όμως στο 43’ ο Άκπομ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 49’ ο Κούρτιτς με εκτέλεση πέναλτι έκανε την ανατροπή όμως στο 60’ ο Χριστόπουλος ισοφάρισε σε 2-2. Στις καθυστερήσεις του ματς και πάλι ο Κούρτιτς με πέναλτι, σκόραρε και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη winmasters casino)

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε όλα τα ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΡΙΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Η Λάρισα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Πιερικού (0-0) στο πλαίσιο του πρωταθλήματος και προβλημάτισε με το γεγονός ότι έμεινε στο μηδέν επιθετικά. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία και μάλιστα δίχως τέρματα για το συγκρότημα του Ηλίας Φυντάνη. Ωστόσο, το θετικό είναι ότι συμπλήρωσε έξι αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, χωρίς ήττα. Τέταρτη ισοπαλία συνολικά στο πρωτάθλημα, μετρά επίσης τρεις νίκες και μία ήττα.

Δεν είναι ικανοποιητική η πορεία της ομάδας στην φετινή “κούρσα” για την άνοδο, έχει μείνει στην έκτη θέση της κατάταξης και για την ώρα δείχνει ότι χρειάζεται να βελτιώσει αρκετά πράγματα για να πλησιάσει στην κορυφή. Πάλεψε το πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, θα μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμά της και να παίξει με άλλον “αέρα” στην Τούμπα. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Νικολιάς, Μπέρτος, Γρηγορόπουλος. Εκτός λόγω Covid-19 και οι Παπαγεωργίου, Μαϊδανός. Δεν είναι στην αποστολή τέλος οι Μισυρλής, Αντωνόπουλος, Δάκτυλας, Αγγελούλης και Ζαχαράκης.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας με αντίπαλο τον Πιερικό, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.