* No Goal & Under 2.5 τα 7/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Πανεβέζις στα 12 τελευταία μεταξύ τους (7-5-0).

* Στον 1ο γύρο (28/04): Νταϊνάβα – Πανεβέζις 0-0

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Τρανσινβέστ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ντέβενς (12’), Πιλιμπάιτις με πέναλτι (33’) και Σάτο (68’). Στο 61’ αποβλήθηκε ο Κακουταλούα της Πανεβέζις.

Δεν της έκανε καλό η διακοπή του πρωταθλήματος της περσινής πρωταθλήτριας, την Τετάρτη γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της ουραγού και πλέον βρέθηκε αυτή στον πάτο της βαθμολογίας, με την χειρότερη επίθεση όλων.

Υπέφερε από το υψηλό πρέσινγκ των γηπεδούχων στο ξεκίνημα, από λάθος στο build up της προέκυψε το 1-0. Απειλήθηκε σε τρεις ακόμη περιπτώσεις, γλίτωσε με αρωγό το δοκάρι, πριν παραχωρήσει το πέναλτι για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου απείλησε για πρώτη φορά η Πανεβέζις και σε αναχαίτιση αντεπίθεσης έμεινε με 10 παίκτες στο δεύτερο μέρος. Σε νέα αντεπίθεση η Τρανσινβέστ πέτυχε το τρίτο γκολ.

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΤΑΪΝΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σιαουλιάι. Με Όντε (39’) και πέναλτι του Σορόκιν (63’) προηγήθηκε 2-0 η Νταϊνάβα, αλλά η Σιαουλιάι επέστρεψε με Γιανκάουσκας (66’) και Ικαούνιεκς (81’).

Δεύτερη κολλητή ισοπαλία για την Νταϊνάβα, στην επιστροφή της από τη διακοπή του πρωταθλήματος, επέστρεψε στα γκολ μετά από δύο στείρα παιχνίδια και διατηρήθηκε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Απείλησε δις η Νταϊνάβα, πριν προηγηθεί με μακρινό σουτ που κόντραρε και ξεγέλασε τον φιλοξενούμενο κίπερ. Δεν κινδύνευσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και σε αντεπίθεση του δευτέρου μέρους κέρδισε το πέναλτι για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, μείωσαν στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία, σε γεμάτη περιοχή και σε νέα φάση διαρκείας έφεραν το ματς στα ίσια!