*33η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναχαϊκή 1-2

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Τελευταίο εντός έδρας ματς της χρονιάς για την Παναχαϊκή, που θέλει να προσφέρει στους οπαδούς της μια καλή εμφάνιση. Η χρονιά είναι επιτυχημένη για τους Πατρινούς, οι οποίοι δημιούργησαν μια αρκετά ανταγωνιστική ομάδα, που ατύχησε να πέσει πάνω σε Άρη και ΟΦΗ, δύο καλύτερες ομάδες, με τις οποίες δεν κατάφερε να αντέξει τον ανταγωνισμό. Έρχεται απ’ το εκτός έδρας 1-1 με τον Πανσερραϊκό, σε ματς όπου υποχρεώθηκε να παίξει με 10 παίκτες απ’ το φινάλε του ημιχρόνου και είδε τον αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων! «Πραγματικά θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα γιατί πάντα έτσι συμβαίνει. Όμως οι παίκτες μου έκαναν πολλά. Έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, πέτυχαν πολλές νίκες, κέρδισαν το σεβασμό των αντιπάλων τους και πάντα έμπαιναν στο γήπεδο για να είναι οι πρωταγωνιστές», είπε ο κόουτς Οφρυδόπουλος. Ανέβηκε στους 60 πόντους και είναι στο -12 απ’ τη δεύτερη θέση, έχει «κλειδώσει» την 3η θέση, αφού είναι στο +9 απ’ τον Κισσαμικο και ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε. Παραμένουν πολλά τα προβλήματα απουσιών, επιστρέφει ο Φωτάκης (Μέσος, 26,4), η αποστολή: Χαλκιάς, Μπαμπούνης, Ντάσιος, Πολίμος, Μπουτζίκος, Πολυχρόνης, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Μαστραντωνάκης, Μασούρας, Κυνηγόπουλος, Αντωνακόπουλος, Μωραΐτης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για την Παναχαϊκή κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Στατιστικό: Από 3 σερί 2-3 Goal έρχεται η Παναχαϊκή (δες το στην Betshop).

Το Παναχαϊκή – Αναγέννηση Καρδίτσας παίζει στην Betshop

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Έβγαλε χαρακτήρα η Αναγέννηση Καρδίτσας την περασμένη Τετάρτη, επικράτησε 2-1 εντός έδρας στο πολύ κρίσιμο ματς με τον Εργοτέλη και έκανε βήμα προς την παραμονή. Καλύτερη η ομάδα της Θεσσαλίας στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 18’ και είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ο Εργοτέλης μείωσε στο 53’, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο. «Από το καλοκαίρι που αξιολογήσαμε το έμψυχο υλικό της ομάδας μαζί με τον Γιώργο Βαζάκα, είπαμε ότι θα φτάσουμε στους 40-41 βαθμούς. Αν προκύψουν κάποια άλλα πράγματα που δε γνωρίζω γι’ αυτά, περιπτώσεις με φακέλους, αδειοδοτήσεις κ.α. δεν μπορώ να γνωρίζω. Ο στόχος στα εναπομείναντα παιχνίδια είναι να πάρουμε τρεις με τέσσερις βαθμούς», είπε ο βοηθός προπονητή, Παναγιώτης Μπούτας. Στους 37 πόντους οι Θεσσαλοί, είναι ισόβαθμοι με τον 13ο Αιγινιακό, τον οποίο όμως έχουν κερδίσει στον πρώτο γύρο, κάτι που σημαίνει ότι υπερτερούν στην ισοβαθμία, «έπιασαν» τη Σπάρτη και μείωσαν στο -3 απ’ τον Εργοτέλη. Η Καρδίτσα σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία με τη Σπάρτη και τον Αιγινιακό παραμένει στην κατηγορία. Η αποστολή: Γκέκας, Κατσίκας, Κωνσταντινόπουλος, Μπούσδρας, Καραγιάννης, Σταματάκης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Μούτσιος, Κρανής, Σουντουρά, Πλούμης, Τζέκος, Χαντζάρας, Κονέ, Ντάγκρας, Χαντζής, Κορέλας, Φλεβάρης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 κόντρα στον Εργοτέλη.

Στατιστικό: 10 γκολ δέχτηκε η Αναγέννηση στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας ματς (0-1-3).