*2η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-2.

*Στο Κύπελλο: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1 (1-2 στην παράταση, 6-5 στα πέναλτι).

*Έρχονται από 13/19 μεταξύ τους 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στα τελευταία 17 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης ο Παναθηναικος πήρε έξι νίκες, τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα, εφτά νίκες πήρε ο ΠΑΟΚ.

*Αήττητος ο ΠΑΟΚ στα τελευταία πέντε εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ανεξαρτήτως διοργάνωσης (4-1-0), σκόραρε σ’ όλα, στα δύο εξ αυτών μίνιμουμ δύο γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-1 επί του Ολυμπιακού στις 10 Μαρτίου. Το 1-0 ο Ποντένσε στο 24’, ισοφάρισε ο Μπακασέτας στο 41’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις. Ξανά ο Ιωαννίδης στο 70’ το τελικό 1-3.

Μπήκε με τρομερό αποτέλεσμα στα πλέι-οφ, έβγαλε χαρακτήρα και έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Έδειξε για ακόμη μια φορά ότι στα ντέρμπι είναι πιο αξιόπιστος, ειδικά εκτός έδρας, έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, δεν πτοήθηκε και έφτασε στην ανατροπή πριν την ανάπαυλα! Διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, ανασταλτικά πήρε πολύ καλό βαθμό, με τέλεια αντεπίθεση ήρθε το 1-3 στο 70’, εκεί «κλείδωσε» η νίκη. «Λίγος» ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά, όσο κι αν πίεσε δεν έβγαλε καθαρές ευκαιρίες.

Τεράστιο αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό, που το είχε μεγάλη ανάγκη μετά τις διαδοχικές γκέλες στο φινάλε της κανονικής περιόδου (με Λαμία, Κηφισιά και ΟΦΗ), ανέβηκε στους 59 πόντους και έμεινε «ζωντανός» στη μάχη για το πρωτάθλημα. Είναι στο -3 απ’ την πρωτοπόρο ΑΕΚ, στο -1 απ’ τον ΠΑΟΚ, ανέβηκε στο +2 απ’ τον Ολυμπιακό.

«Γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά τον ΠΑΟΚ, όπως επίσης και αυτός εμάς. Εμείς θέλουμε να κατακτήσουμε και τους δύο τίτλους που διεκδικούμε. Θέλω να βλέπω μια ομάδα που δεν τα παρατά», είπε ο κόουτς Τερίμ. Ακολουθεί την Τετάρτη εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ, στη συνέχεια έχει Άρη (εκτός) και δύο διαδοχικά ματς με τη Λαμία (εντός και εκτός). Επιστρέφει και πάει για βασικός ο Γεντβάι (Αμυντικός, 16,2), εξέτισε ο Βαγιαννίδης (Αμυντικός, 17,1), διαθέσιμος, αλλά λογικά θα είναι στον πάγκο ο Χουάνκαρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/10 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 11/18 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-1 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για το Κόνφερενς Λιγκ. Το 1-0 ο Μπάμπα στο 27’, το 2-0 ήρθε με αυτογκόλ του Σούσιτς στο 33’, το 3-0 έκανε ο Μπράντον Τόμας στο 42’. Μείωσε η Ντιναμό στο 49’ με τον Χότζα, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-1 στο 72’ με τον Κουλιεράκη και έφτασε στο 5-1 στο 88’ με πέναλτι του Ζίβκοβιτς.

Η τελευταία του εικόνα πριν τη διακοπή ήταν η εκπληκτική ανατροπή κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τους «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Ήταν μια απ’ τις σπουδαιότερες εμφανίσεις της χρονιάς, ιστορικής σημασίας, καθώς ανέτρεψε για πρώτη φορά ήττα με σκορ 2-0 στο πρώτο αγώνα. Τρομερή η ορμή του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, «έπνιξε» τον αντίπαλο, πίεσε πάρα πολύ απ’ τις στατικές φάσεις, από μια τέτοια ήρθε το 1-0, ενώ το 2-0 ήρθε με αυτογκόλ στο 33’. Πριν το ημίχρονο το 3-0 του Τόμας, η Ντιναμό ανταπεξήλθε στο ματς μόνο στα πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου μέρους, εκεί βρήκε γκολ και είχε άλλες δύο μεγάλες φάσεις. Ένα κόρνερ έφερε ξανά τη λύση για τον ΠΑΟΚ στο 72’, με πέναλτι το τελικό 5-1.

«Η αλήθεια είναι ότι θέλαμε να επιστρέψουμε σε αυτό που ξέρουμε να κάνουμε καλά. Να αντιδράσουμε, να έχουμε ένταση, να έχουμε αποφασιστικότητα που αρμόζει σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι. Προφανώς και να θυσιαστούμε μέσα στο γήπεδο. Είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό επίτευγμα για την ομάδα», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου. Στην προημιτελική φάση του Κόνφερενς Λιγκ η ομάδα του θα αντιμετωπίσει την Μπριζ, έχει ελπίδες για την υπέρβαση, στα ημιτελικά περιμένει μια εκ των Φιορεντίνα ή Πλζεν.

Σε ό,τι αφορά τη Σούπερ Λιγκ, οι ασπρόμαυροι δέχτηκαν μεγάλο πλήγμα στην πρεμιέρα των πλέι-οφ, ηττήθηκαν εντός έδρας απ’ τον Άρη, σε ματς που έκαναν μέτρια προς κακή εμφάνιση. Δέχτηκαν γκολ στη μοναδική τελική προσπάθεια του Άρη στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος πίεσαν, αλλά είχαν μπόλικο άγχος και νευρικότητα. Έπεσε στη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ, στο -2 απ’ την ΑΕΚ, στο +1 απ’ τον Παναθηναϊκό, στο +3 απ’ τον Ολυμπιακό.

Δεν πρόλαβε ο Μπάμπα, τη θέση του στα αριστερά της άμυνας θα πάρει ένας εκ των Βιεϊρίνια ή Ράφα Σοάρες, με τον Γιόνι να παίζει στα δεξιά. Δίλημμα ανάμεσα σε Σβαμπ και Οζντόεφ για τη μεσαία γραμμή.