*Στον πρώτο γύρο: Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 1-1

*Σαρωτική είναι η υπεροχή του Παναθηναϊκού στις αναμετρήσεις με τον Πανιώνιο. Οι πράσινοι μετρούν 14 νίκες στα τελευταία 22 ματς με τους κυανέρυθρους ανεξαρτήτως έδρας. Αήττητος ο Παναθηναϊκός στα τελευταία 17 εντός έδρας ματς με τον Πανιώνιο, κέρδισε τα 15!

*9/12 εντός έδρας νίκες μετράει ο Παναθηναϊκός στη Σούπερλιγκ, δε δέχτηκε γκολ στα 8/9 τελευταία ματς στη «Λεωφόρο» (7-2-0), τα έξι συνοδεύτηκαν από Under 2,5.

*Την κορυφαία εντός έδρας άμυνα της Σούπερλιγκ διαθέτει ο Παναθηναϊκός, που έχει δεχτεί μόλις 4 γκολ σε 12 ματς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πολύ νωρίτερα απ’ τις καθυστερήσεις θα έπρεπε να έχει «καθαρίσει» το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός, που όμως έστω και στο φινάλε πήρε αυτό που άξιζε την Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Έκανε το κορυφαίο πρώτο ημίχρονο της σεζόν, παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο, σκοράροντας δύο φορές και χάνοντας άλλες τόσες κλασικές ευκαιρίες. Δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο μέρος, όμως δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα μέχρι το 62’, όταν ο διαιτητής Παπαδόπουλος ανακάλυψε πέναλτι σε μια φάση όπου δεν υπάρχει τίποτα. Αγχώθηκαν οι πράσινοι απ’ τη μείωση της ΑΕΚ, ισοφαρίστηκαν στο 77’, αλλά στις καθυστερήσεις βρήκαν τρίτο γκολ.

my paysafecard: Δείτε πως μπορείτε να κερδίσετε 500€

Στους 48 πόντους το «τριφύλλι», είναι στο -4 από τον ΠΑΟΚ (κέρδισε χθες), στο +5 απ’ την ΑΕΚ, στο -3 απ’ τον δεύτερο Πανιώνιο.  Έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες 13 αγωνιστικές, έρχεται από τρεις σερί εντός έδρας νίκες με επιμέρους σκορ 10-0! Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει δεχτεί γκολ φέτος εντός έδρας από ΠΑΟΚ (1-0), ΑΕΚ (0-0) και Ολυμπιακό (1-0). «Καταλάβαμε τι μπορούμε να κάνουμε καλά και τι όχι. Το στιλ που θέλουμε είναι μια ομάδα που θα παίξει μπάλα και δεν θα πηγαίνει σε μονομαχίες. Δείχνουμε ότι έχουμε μια συνέχεια σαν ομάδα και αυτό είναι το θετικό για μας», επεσήμανε ο Ουζουνίδης, που «ξέσπασε» στη φάση του τρίτου γκολ. Τα 15 γκολ έφτασε ο Μπεργκ μέσα στο 2017, είναι ο πρώτος σκόρερ του πλανήτη μέσα στο νέο έτος!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-3 για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ. Προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με Κλωναρίδη και Μπεργκ, ισοφάρισε η ΑΕΚ με Χριστοδουλόπουλο (πέναλτι) και Πέκχαρτ μέχρι το 77’, το τελικό 2-3 ο Μπεργκ στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 9/12 NG προέρχεται ο Παναθηναϊκός ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στον Stoiximan).

*Τρεις ήττες έχει υποστεί ο Πανιώνιος σε 13 εκτός έδρας ματς της Σούπερλιγκ (7-3-3), έχει επιμέρους σκορ 16-9, είναι η κορυφαία εκτός έδρας ομάδα της Σούπερλιγκ.

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος με 0% γκανιότα και ασφάλεια στις καθυστερήσεις

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας (Κλικ Εδώ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Μπορεί να αγχώθηκε, αλλά ο Πανιώνιος πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Ατρόμητο την Κυριακή. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 26’, έκανε το 2-0 στο 52’, είδε τον αντίπαλο να μειώνει στο 66’ και να πιέζει για την ισοφάριση. Πέρασε μερικές δύσκολες καταστάσεις η ομάδα της Νέας Σμύρνης, είχε φάσεις για να «κλειδώσει» τη νίκη της, άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη. Ανέβηκαν στους 51 πόντους και έμειναν στη δεύτερη θέση, από χθες έπεσαν τρίτοι λόγω της νίκης του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι. Ο Πανιώνιος βρίσκεται στο +7 απ’ την 5η Ξάνθη (ματς περισσότερο), στο +8 απ’ την 6η ΑΕΚ, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα είναι στα πλέι οφ. Έχει σχετικά βατό πρόγραμμα μέχρι το φινάλε (Πλατανιάς εντός, Κέρκυρα εκτός, Λεβαδειακός εντός), σήμερα είναι προφανές ότι παίζει για δύο αποτελέσματα.

Έχασε μόλις δύο φορές στις τελευταίες 19 αγωνιστικές (12-5-2), συνεχίζει να εκπλήσσει με τη σταθερότητα του σε εμφανίσεις υψηλού επιπέδου. «Στα παιδιά λέω ότι πρέπει να κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά, δεν θέλω να κάνουμε λογαριασμό ακόμα. Βήμα-βήμα είμαστε πιο κοντά, όμως ακόμα δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Θέλουμε να ερχόμαστε χαμογελαστοί στο παιχνίδι, να βγάζουμε το πάθος τη θέληση και να έχουμε τη νοοτροπία του νικητή και αυτά όπου μας οδηγήσουν», είπε ο Μιλόγιεβιτς. Σκόραραν οι κυανέρυθροι στα 9/13 εκτός έδρας ματς της Σούπερλιγκ, συνήθως αρκούνται στο 1 γκολ. Επιστρέφει ο Οικονόμου (Αμυντικός, 23,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 για τον Πανιώνιο κόντρα στον Ατρόμητο. Ο Μασούρας το 1-0 στο 26’, το 2-0 ο Μπεν στο 52’, μείωσε ο Ντιγκινί στο 66’.

Στατιστικό: 10/13 εκτός έδρας Under 2,5 μετράει ο Πανιώνιος.