21η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, μετά και τα μέτρα της κυβέρνησης.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3 (στα χαρτιά)

*Στο κύπελλο: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (πεν. 6-7)

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί του Ατρομήτου, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Πέρεθ στο 35ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Μλαντένοβιτς.

Έκανε το χρέος του ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ φιλοξενήθηκε από τον Ατρόμητο, στη ρεβάνς της ήττα με 1-2 για τα προημιτελικά, του οποίου και επικράτησε αυτή τη φορά με 0-2.

Ανώτερο το “τριφύλλι” σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, τα βρήκε σκούρα μέχρι την ανάπαυλα κόντρα σε μια καλά οργανωμένη άμυνα. Απειλούσε κυρίως από στατικές φάσεις και σε μια από αυτές ηρθε και το γκολ, για να πάρει τη ηνία λίγο μετά το μισάωρο. Ισοφάρισε έτσι το συνολικό σκορ, πίεσε για ένα δεύτερο τέρμα και αφού το ακυρώθηκε ένα στο 64ο λεπτό, εν τέλει το βρήκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά σε κεφαλιά που έγινε.

Σαφώς πιο δύσκολο το έργο που θα έχει στα ημιτελικά, όπου θα βρει απέναντι του τον ΠΑΟΚ, με το πρώτο ματς να είναι στη Θεσσαλονίκη (14/02). Από τον Δικέφαλο μάλιστα ηττήθηκε την περασμένη Κυριακή στο πρωτάθλημα, βάζοντας έτσι τέλος στο αήττητο των πέντε αγωνιστικών (4-1-0). Υποχώρησε έτσι στην τρίτη θέση της κατάταξης, την ώρα που επικράτησε και στα έξι τελευταία εντός του στη διοργάνωση, στα οποία δέχθηκε μόλις ένα τέρμα.

Αν και επέστρεψε στις προπονήσεις την περασμένη Πέμπτη, ο Φώτης Ιωαννίδης κρίθηκε ως ανέτοιμος και υπό τον φόβο νέου τραυματισμού, έμεινε εκτός. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή των Βαγιαννίδη, Βέρμπιτς και Σπόραρ.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα που κυκλοφορούν, ο Μπερνάρ έχει συμφωνήσει με την Ατλέτικο Μινέιρο, για να επαναπατριστεί στη Βραζιλία, το ερχόμενο καλοκαίρι, υπογράφοντας συμβόλαιο 3,5 ετών.

Παναθηναϊκός Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

*2-3 Goals τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ντόη (57′) και Φραν Ναβάρο (65′), δέχτηκε προσωρινά τη μείωση με πέναλτι στο 75ο λεπτό, με τον Γιόβετιτς να κάνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Από την τρίτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται ο Ολυμπιακός, μετά και από εκείνες κόντρα σε Κηφισιά (2-3 εκτός) και Άρη (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα, του οποίου και επικράτησε με 3-1.

Μπορεί να μπήκε πολύ καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και να απειλούσε πολύ περισσότερο, ωστόσο τα βρήκε αρκετά σκούρα για να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, σπαταλώντας έτσι ένα ημίχρονο. Αντίστοιχη η εικόνα και μετά την ανάπαυλα, με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά πιο εύστοχος στις προσπάθειες που δημιούργησε και να παίρνει σαφές προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Αγχώθηκε από τη μείωση των φιλοξενούμενων, σε πέναλτι που κέρδισαν κόντρα στη ροή, όμως βρήκε τον τρόπο να “κλειδώσει” το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Προσπαθεί έτσι να μείνει σε επαφή με την κορυφή, όντας για την ώρα στο -6 από αυτή και στο -3 από τον αποψινό του αντιπαλο. Ηττήθηκε μόλις μια φορά στις δέκα φετινές του εξόδους στη διοργάνωση, στις οποίες είχε ακόμη έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει στις δυο πιο πρόσφατες εξ αυτών.

Στο φινάλε της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου απέκτησε τον αμυντικό Ρούμπεν Βέσο από τη Λεβάντε, αλλά και τον εξτρέμ Γιοβάνε με τη μορφή δανεισμού από τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Με τον ίδιο τρόπο παραχώρησε στην Άουγκσμπουργκ τον Πεπ Μπιέλ, μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Ροντινέι και Αλεξανδρόπουλος, οπότε και υπολογίζονται για το αποψινό ντέρμπι. Με τη δεύτερη ομάδα θα προπονείται πλέον ο Μαντί Καμαρά, καθώς είχε αργήσει το τελευταίο διάστημα σε κάποιες προπονήσεις και κάποια μίτινγκ της ομάδας του. Δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να αποχωρήσει από την ομάδα.